Aktywne filtry

Pnącza zimozielone

Spis treści:

  1. Pnącza zimozielone - rośliny dekoracyjne cały rok
  2. Rośliny pnące - zimozielone pnącza
  3. Zimozielone pnącze - Wiciokrzew Henryego
  4. Bluszcz pospolity
  5. Pnącza zimozielone do ogrodu - pielęgnacja

Pnącza zimozielone - rośliny dekoracyjne cały rok

Pnącza należą do roślin często wybieranych do ogrodu ze względu na łatwą formę uprawy, stanowią formę dekoracji nawet na problematycznych rabatach, w świetny sposób zakryją mankamenty murków czy ogrodzenia - przy tym zajmują o wiele mniej miejsca, dlatego doskonale sprawdzą się nawet w najmniejszym ogrodzie. Pnącza warto sadzić również w okolicy ogrodzenia - rośliny pnące szybko rozrastają się tworząc naturalny żywopłot. To świetna forma dekoracji, a także osłony przed otoczeniem z zewnątrz.

W sklepie ogrodowa Galeria dostępne są pnącza zimozielone, które wypełnią swą barwą ogród również zimą, doskonale prezentując się na tle białego śniegu w okolicy. Mimo, że pnącza są zimozielone, nie oznacza, że są również mrozoodporne. Niektóre odmiany wymagają dodatkowego zabezpieczenia, szczególnie w mroźne, bezśnieżne zimy. Pnącza oprócz formy dekoracyjnej mają również wiele innych zalet, jak na przykład rośliny rosnące w pobliżu budynku, pnące się po ścianie mogą zabezpieczać przed deszczem, przed nagrzaniem ściany w okresie letnim, oraz przed przenikaniem ciepłego powietrza na zewnątrz w okresie jesienno - zimowym.

Rośliny pnące - zimozielone pnącza

Pnącza ogrodowe mają wiele zastosowań w ogrodzie, niektóre odmiany równie dobrze radzą sobie posadzone w donicy na balkonie. Oprócz tego są łatwe w uprawie i nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Większość odmian zimozielonych utrzymuje swe liście oraz ich zieloną barwę również zimą, jednak niektóre z nich zrzucają liście zostawiając same pędy. W sklepie Ogrodowa Galeria oferujemy szeroki wybór roślin, w tym także pnącza zimozielone, np:

  • Wiciokrzew Henryego,
  • Bluszcz pospolity.

Pnącza te należą do roślin często spotykanych w wielu ogrodach ze względu na niezwykle łatwą formę uprawy oraz funkcję dekoracyjną.

Zimozielone pnącze - Wiciokrzew Henryego

Wiciokrzew henryego jest pnączem często spotykanym w wielu ogrodach, parkach i nasadzeniach miejskich, ze względu na niesamowitą odporność na działanie czynników zewnętrznych oraz formę dekoracyjną. Wiciokrzew charakteryzuje się skórzanymi, ciemnozielonymi liśćmi, które doskonale przystosowane są do przetrwania zimy. W okresie zakwitania ( na przełomie czerwca i lipca) pojawiają się niewielkie kwiaty o purpurowej barwie. Wiciokrzew Henryego jest pnączem łatwym w uprawie i nie ma specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Swym wzrostem osiąga około 4 metry wysokości. Preferuje stanowiska półcieniste i osłonięte od wiatru. Rośnie w uniwersalnej glebie ogrodowej, jednak nie przepada za glebą piaszczystą. To roślina idealna do posadzenia w okolicy murków, ścian budynków, na pergole lub altanę. Może tworzyć naturalny parasol lub osłonę przed otoczeniem z zewnątrz.

Bluszcz pospolity

Pnącze ogrodowe stanowi niezwykle dekoracyjną formę w każdym ogrodzie, dlatego jest pożądane przez wiele osób podczas urządzania ogrodu. Sporym zainteresowaniem cieszą się również pnącza zimozielone dostępne w sklepie Ogrodowa Galeria, w tym Bluszcz. Należy do grupy roślin łatwych w uprawie, a dodatkowo potrafi łatwo przyzwyczaić się do warunków panujących w naszym klimacie. Swym wzrostem potrafi osiągać nawet do 20 metrów wysokości, dlatego doskonale nadaje się na ściany budynków. Posiada niewielkie, skórzane liście w kolorze zielonym, które łatwą przyczepiają się do ścian i podpór. Bluszcz preferuje stanowiska półcieniste lub cieniste, jednak niektóre odmiany o bardziej wybarwionych liściach mogą potrzebować więcej słońca. Mimo, że jest to roślina pnąca zimozielona, warto ją sadzić w miejscach osłoniętych od wiatru - podczas większych mrozów może przemarzać. Jest to roślina o wielu zastosowaniach. Sprawdzi się w nasadzeniach koło domu, w parkach i ogrodach miejskich.

Pnącza zimozielone do ogrodu - pielęgnacja

Pnącza ogrodowe należą do grupy roślin niezwykle łatwych w uprawie, nie wymagających specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych - dodatkowo potrafią rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat. Jednak jak wszystkie rośliny - potrzebują odpowiedniego stanowiska w ogrodzie, gleby oraz niektóre gatunki potrzebują również przycinania. Jeśli zapewnimy roślinom odpowiednie stanowisko oraz rodzaj gleby pnącze będzie rosło bujnie przez wiele lat. Niektóre pnącza zimozielone wymagają również zabezpieczenia przed mrozem. Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi ofertami roślin dostępnymi w sklepie Ogrodowa Galeria.