Aktywne filtry

Byliny długo kwitnące

Spis treści:

  1. Byliny ogrodowe długo kwitnące
  2. Byliny długo kwitnące
  3. Werbena patagońska - bylina
  4. Bylina długo kwitnąca do ogrodu - Szałwia omszona
  5. Ostróżka ogrodowa - rośliny długo kwitnące

Byliny ogrodowe długo kwitnące

Do roślin ogrodowych zaliczamy również byliny, które przepięknie wyglądają w kompozycji z krzewami i kwiatami ozdobnymi. Byliny dzielą się na rośliny okrywowe oraz dostępne są odmiany osiągające nawet do 2 metrów wysokości. Charakteryzują się barwą, kształtem, ulistnieniem oraz wielobarwnymi kwiatami, które wypełnią każdą przestrzeń, nawet tą najbardziej problematyczną. Byliny wieloletnie długo kwitnące różnią się miedzy sobą przede wszystkim wymaganiami co do stanowiska, gleby oraz sposobu pielęgnacji. Swoje zastosowanie znajdą przede wszystkim na rabatach, dobrze będą wyglądały na skalniakach, mogą być posadzone również w okolicy ścieżek, pełniąc funkcję trawnika. Byliny często wykorzystywane są jako rośliny do wypełnienia miejsc problematycznych, gdzie panuje cień oraz jest wilgotna gleba.

Byliny długo kwitnące

Byliny to rośliny niezwykle odporne na działanie czynników zewnętrznych. Są często wybierane ze względu szczególnie do posadzenia w miejscach problematycznych, gdzie inne rośliny nie miałyby możliwości rozwoju. Byliny kwitnące swoje zastosowanie znajdą na skalniakach - tworząc efekt piętrowy. Sprawdzą się również na rabatach, w miejscach blisko oczek wodnych lub innego rodzaju zbiorników wodnych, wypełnią każdą rabatę oraz sprawią, że ogród będzie pięknie wyglądał przez cały sezon. Atutem bylin jest łatwość w uprawie oraz praktycznie brak wymagań pielęgnacyjnych. Jednak niektóre odmiany należy regularnie przycinać, że względu na to, że byliny potrafią się szybko rozrastać na duże przestrzenie. Do bylin długo kwitnących zaliczamy m.in.:

  • Werbenę patagońską,
  • Szałwię omszoną,
  • Ostróżkę ogrodową.

Są to byliny charakteryzujące się długim okresem kwitnienia, oraz kolorowymi kwiatami, które doskonale prezentują się na tle zielonych liści oraz traw w ogrodzie. Wypełnią każdą przestrzeń, sprawiając, że ogród będzie wyglądał atrakcyjnie nawet w miesiącach, gdy inne rośliny już przekwitają lub jeszcze nie zakwitły.

Werbena patagońska - bylina

Werbena patagońska należy do grupy bylin miododajnych. Charakteryzuje się kwiatami w kolorze różowym, na cienkich, długich pędach, które wyróżniają się na tle pozostałych roślin swym specyficznym wyglądem. Werbena przez długi okres czasu stanowi formę dekoracji w ogrodzie - kwitnie od czerwca do września, a niekiedy nawet do października. Ma bardzo małe wymagania i jest rośliną bardzo łatwą w uprawie. Preferuje stanowiska nasłonecznione i rośnie w glebie piaszczystej. Dobrze czuje się również posadzona w donicy. Doskonale będzie prezentować się w kompozycji z innymi kwiatami ozdobnymi lub krzewami w ogrodzie. Jest to bylina odporna na suszę. Swoje zastosowanie znajdzie w każdym ogrodzie, jednak najlepiej będzie wyglądać w ogrodach w stylu naturalistycznym, lub w połączeniu z innymi kwiatami.

Bylina długo kwitnąca do ogrodu - Szałwia omszona

Szałwia omszona to bylina osiągająca swym wzrostem 40-60 cm, posiada lekko owłosione liście w kolorze zielonym, umieszczone na wysokich pędach, pokrytych kwiatami o specyficznym kształcie w kolorze fioletowym lub ciemnoniebieskim. Zakwitają od maja do sierpnia. Bylina jest łatwa w uprawie, nie potrzebuje specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak wymaga przycięcia przekwitniętych pędów. Preferuje stanowiska nasłonecznione i glebę ogrodową. W okresie letnim, w porze bez deszczu warto regularnie podlewać Szałwię - wydłuży to jej okres kwitnienia. Swoje zastosowanie znajdzie posadzona na skalniaku, doskonale prezentuje się na murkach i skarpach, często jest zasadzana do wyznaczania granicy rabaty. Może być również posadzona w donicy, jako forma dekoracji na balkonie lub tarasie.

Ostróżka ogrodowa - rośliny długo kwitnące

Ostróżka ogrodowa to wysoka bylina o długich łodygach, z których wyrastają grube i bardzo dekoracyjne kwiaty w kolorze białym, fioletowym lub niebieskim. Bylina wypełnia przestrzeń ogrodu kolorowymi kwiatami od czerwca do września. Jest byliną bardzo łatwą w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Preferuje stanowiska nasłonecznione, rośnie w glebie piaszczystej i gliniastej. Gdy kwiaty przekwitną, należy przyciąć pędy Ostróżki. Świetnie sprawdzi się posadzona wzdłuż ogrodzenia, na rabatach, w kompozycji z innymi kwiatami. świetnie sprawdzi się do tworzenia bukietów kwiatowych, może rosnąć również w donicy.