- Chwileczkę, jeszcze rosnę :-)
- Chwileczkę, jeszcze rosnę :-)
Krzewy do cienia
Spis treści:
- Jakie krzewy do cienia?
- Różanecznik na stanowisku zacienionym
- Ostrokrzew
- Bukszpan jako krzew całoroczny
- Krzewy do cienia - pielęgnacja
- Jak wybierać krzewy do cienia
Jakie krzewy do cienia?
W uprawie roślin ogromne znaczenie ma odpowiednie dopasowanie stanowiska do wymagań danej rośliny. Jeśli roślina lubiąca cień zostanie posadzona na stanowisku nasłonecznionym, przestanie rosnąć, aż uschnie. Dlatego ważne jest, aby przed aranżacją ogrodu dokładnie przemyśleć układ roślin dopasowany wymaganiami do stanowiska. Każdy kto posiada ogród wie, że miejsca zacienione są mniej atrakcyjne i znacznie trudniejsze w uprawie, ze względu na to, że nie wszystkie rośliny będą rosły w cieniu. Do krzewów lubiących cień możemy zaliczyć m.in:
- Różanecznik,
- Ostrokrzew Maservy,
- Bukszpan.
Różanecznik na stanowisku zacienionym
Różanecznik należy również do grupy krzewów zimozielonych, jednak charakteryzuje się bujnymi, kolorowymi kwiatami w okresie zakwitania. Wymaga bardziej stanowiska zacienionego niż nasłonecznionego, gleby wilgotnej i żyznej. Idealnie wypełni zacienioną przestrzeń w ogrodzie, komponując się z innymi krzewami i drzewami w ogrodzie. Mimo, że na okres zimy zachowują zielone liście, krzew nie jest odporny na mróz, dlatego w okresie jesienno - zimowym warto okryć roślinę włókniną. Różaneczniki dostępne są w wielu odmianach i gatunkach, dlatego każdy z pewnością znajdzie krzew odpowiednio dopasowany do rozmiaru oraz warunków panujących w ogrodzie.
Ostrokrzew
Ostrokrzew Maservy jest symbolem świąt Bożego Narodzenia, należy również do grupy krzewów zimozielonych, zachowuje zielone liście o charakterystycznym kształcie przez cały rok. W okresie zimy zakwita w drobne owoce w kolorze zielonym, wyglądem przypominające czerwone koraliki. Krzew Ostrokrzewu dobrze czuje się zarówno na stanowisku zacienionym, jak i lekko nasłonecznionym, wymaga gleby żyznej, lekko wilgotnej, nadaje się również do wykorzystania jako żywopłot, jest odporny na cięcia.
Bukszpan jako krzew całoroczny
Bukszpan jest jednym z najczęściej spotykanych krzewów w ogrodach, charakteryzuje się gałązkami o drobnych, zielonych listkach utrzymujących się przez cały rok, także w okresie zimy. Swoją wysokością potrafi osiągać około 1 metra wysokości, jednak jest to zależne od odmiany. Bukszpan jest odporny na cięcia, możemy z niego formować kule lub inne kształty, może być wykorzystany również jako żywopłot. Bukszpan rozrasta się w gęste gałązki, a posadzony blisko siebie stworzy piękny, zielony żywopłot, który będzie tworzył tło dla innych roślin w ogrodzie, a także będzie stanowił osłonę przed sąsiadami, również w okresie zimowym. Jest bardzo łatwy w uprawie, nie wymaga praktycznie żadnej pielęgnacji oprócz regularnego przycinania, wymaga podlewania w okresie suszy.
Krzewy do cienia - pielęgnacja
Osoby posiadające ogrody wiedzą, jak bardzo problematyczne potrafi być miejsce w ogrodzie, w którym przez większą część dnia panuje cień. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wybór krzewów cieniolubnych. Krzewy cieniolubne są roślinami często pożądanymi ze względu na to, że wypełniają przestrzeń zacienioną w ogrodzie, a do tego pełnią formę ozdoby przez cały sezon i idealnie komponują się z pozostałymi roślinami w ogródku. Krzewy ozdobne lubiące stanowiska zacienione same w sobie nie wymagają praktycznie żadnej pielęgnacji. Niektóre odmiany jednak wymagają regularnego przycinania ze względu na szybki rozrost. Krzewy do cienia i półcienia często są również zimozielone, dlatego stanowią formę dekoracji również w okresie zimowym, a przyprószone białym śniegiem sprawiają, że ogród wygląda magicznie. Jednak niektóre odmiany nie są odporne na mróz i wymagają dodatkowego okrycia włókniną, a ziemię warto podsypać warstwą kory. Rośliny cieniolubne zazwyczaj przepadają za glebą żyzna, często wilgotną, ale nie mokrą, ponieważ nadmiar wody w ziemi mógłby doprowadzić do przegnicia korzeni, a następnie do obumarcia krzewu. Krzewy pięknie wyglądają również jesienią, w kompozycji z drzewkami o wielobarwnych liściach.
Jak wybierać krzewy do cienia
Aranżacja ogrodu to jeden z pierwszych czynników jaki powinniśmy podjąć przed urządzaniem przestrzeni wokół domu. Jednym z najważniejszych etapów jest odpowiednie rozmieszczenie roślin względem ich wymagań, co pozwoli im bujnie rosnąć bez dodatkowego nawożenia i pielęgnacji. Jeśli w ogrodzie jest miejsce zacienione przez większą część dnia, warto posadzić tam krzewy bujne, które nie wymagają dużo światła i dobrze czują się w cieniu. Podczas urządzania ogrodu weźmy pod uwagę rodzaj gleby. Większość krzewów rosnących w cieniu przepada za glebą żyzną, wilgotną. Do tego rodzaju roślin należą krzewy, które swoje pochodzenie wywodzą z lasu, gdzie rzadko kiedy docierają promienie słoneczne. Dostępnych jest wiele gatunków krzewów cieniolubnych, od płożących, poprzez miniaturowe, aż po krzewy osiągające wysokość nawet do dwóch metrów. Dlatego ważne jest również, aby wziąć pod uwagę ostateczny wzrost rośliny.
Krzewy do cienia świetnie sprawdzą się również na balkon lub taras, jednak przed ich wyborem należy wybrać roślinę, która będzie odpowiednio przystosowana do posadzenia w pojemniku. Dzięki temu wypełnimy przestrzeń na tarasie pięknym krzewem o bujnych, często dość charakterystycznych liściach.
Zachęcamy do zapoznania się z pozostałą ofertą drzew i krzewów dostępną w naszym sklepie internetowym. Zapraszamy również do odwiedzenia naszej szkółki roślin, gdzie chętnie służymy pomocą w wyborze odpowiedniej rośliny oraz w odnalezieniu wymarzonego gatunku.