Aktywne filtry

Byliny niskie, Kwiaty rabatowe

Spis treści:

  1. Byliny niskie i kwiaty rabatowe
  2. Odmiany bylin niskich i kwiatów rabatowych
  3. Żurawka Forever Purple - niska bylina do ogrodów
  4. Liliowiec ogrodowy Strawberry Candy
  5. Brunnera wielkolistna Alexanders Great

Byliny niskie i kwiaty rabatowe

Byliny to rośliny doskonale nadające się do posadzenia na trawnikach, w okolicy ścieżek, a także na rabaty problematyczne, w których inne rośliny nie będą miały możliwości rosnąć. Doskonale sprawdzą się niskie byliny kwitnące, które w okresie zakwitania zdobią przestrzeń kwiatami, zaś w okresie zimowym pięknie wyróżniają się na tle białego śniegu. Wiele odmian bylin niskich jest zimozielonych, dlatego będą stanowić formę dekoracji przez cały rok. Zaś kwiaty na rabaty pięknie wyglądają w okresie zakwitania, zdobiąc cały ogród barwnymi pąkami. W zależności od gatunku, różnią się sposobem uprawy, wymaganiami glebowymi, a także wzrostem i pokrojem. Byliny niskie, kwiaty rabatowe oraz wszystkie drzewa i krzewy ozdobne to nieodłączne elementy pięknego ogrodu.

Odmiany bylin niskich i kwiatów rabatowych

Wśród wielu odmian roślin i kwiatów na rabaty wyróżniamy również takie, które doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie, nie zajmują wiele miejsca, a przy tym stanowią doskonałą formę dekoracji nawet przez cały rok. Rośliny różnią się między sobą pokrojem, ulistnieniem czy wymaganiami, ale wszystkie świetnie sprawdzą się w każdym ogrodzie, nawet w miejscach bardziej problematycznych. Zaletą bylin jest fakt, że niektóre odmiany rosną na stanowiskach wilgotnych i cienistych, gdzie inne rośliny nie miałyby możliwości rosnąć.

Żurawka Forever Purple - niska bylina do ogrodów

Żurawka należy do roślin, które doskonale sprawdzą się w każdych warunkach. Charakteryzuje się dużymi liśćmi o karbowanych brzegach, które występują w kolorze fioletu. Świetnie wyróżniają się na tle pozostałych roślin w ogrodzie. Przepięknie będą prezentowały się w kępie, zdobiąc każdą rabatę. W okresie zakwitania pojawiają się przepięknie różowo - fioletowe kwiaty, które utrzymują się przez cały sezon. Są to rośliny wieloletnie, preferują stanowisko nasłonecznione i glebę żyzną, wilgotną. Jest mrozoodporna. Swoim wzrostem osiąga maksymalnie 30 cm. Swoje zastosowanie znajdzie na rabatach w ogrodzie, wypełniając puste przestrzenie. Świetnie będzie prezentować się na tle innych roślin oraz krzewów ozdobnych.

Liliowiec ogrodowy Strawberry Candy

Liliowce należą do grupy niezwykle pięknych roślin, jednak odmiana Strawberry Candy to bylina jedna z najpiękniejszych. Wyróżnia się na tle zielonych liści i pozostałych roślin w ogrodzie pomarańczowymi, różowymi i kremowymi kwiatami o rozłożystym kształcie. Wewnątrz posiadają oczko w kolorze czerwonym oraz gardzielę w kolorze żółtym, która przepięknie się wyróżnia. Liliowce posiadają długie, wąskie i lekko wygięte liście, które stanowią doskonałą otoczkę dla kwiatów. Jest to roślina długowieczna i najlepiej prezentuje się posadzona w kępie. Jest to bylina łatwa w uprawie, rośnie w glebie żyznej oraz preferuje stanowisko nasłonecznione lub lekko zacienione. Swoje zastosowanie znajdzie w ogrodach, na rabatach, w parkach, na zieleni miejskiej oraz może służyć jako roślina okrywowa.

Brunnera wielkolistna Alexanders Great

To bylina składająca się głównie ze sporych liści w kolorze srebrzysto - niebieskim, z widocznymi żyłkami w kolorze zielonym. Podczas zasadzania należy odpowiednio rozplanować rozłożenie roślin, ponieważ Brunnera potrafi szybko się rozrastać tworząc szerokie kępy. Swoim wzrostem osiąga do 30 cm wysokości, jednak mimo to potrafi tworzyć piękną dekorację. Preferuje stanowiska cieniste lub półcieniste i rośnie w glebie przeciętnej ogrodowej. Jest rośliną mrozoodporną, jednak w bezśnieżne zimy wymaga dodatkowego okrycia przed silnym, mroźnym wiatrem. Doskonale sprawdzi się na rabatach, w kompozycji z Funkią lub Żurawką. Dobrze będzie czuła się posadzona pod drzewami lub krzewami i w ogrodach skalnych.