Aktywne filtry

Pnącza ozdobne z liści

Spis treści:

  1. Pnącza ozdobne z liści
  2. Rośliny pnące o dekoracyjnych liściach - rodzaje pnączy
  3. Bluszcz pospolity - roślina pnąca do ogrodu
  4. Dławisz okrągłolistny
  5. Pnącza ogrodowe o ozdobnych liściach - zastosowanie i pielęgnacja

Pnącza ozdobne z liści

Pnącza pełnią wiele funkcji w ogrodzie. Przede wszystkim stanowią dekorację w ogrodzie, potrafią wypełnić problematyczne miejsce oraz zasłonić mało atrakcyjne ogrodzenie, murek lub ścianę budynku. Rośliny pnące na pergoli tworzą naturalne parawany nadającego ogrodowi nowego uroku. Świetnie prezentują się także w kompozycji z innymi roślinami w ogrodzie, szczególnie odmiany o ozdobnych liściach. W sklepie Ogrodowa Galeria dostępne są pnącza o bardzo charakterystycznych i jednocześnie dekoracyjnych liściach, przede wszystkim na swą barwę i ulistnienie. Niektóre odmiany pnączy zmieniają swą barwę jesienią, sprawiając, że ogród nabiera zupełnie nowego charakteru. Rośliny pnące ozdobne z liści podobnie jak większość odmian pnączy są bardzo łatwe w uprawie i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy jednak zapewnić roślinom warunki środowiskowe dopasowane do wymagań rośliny.

Rośliny pnące o dekoracyjnych liściach - rodzaje pnączy

W ofercie sklepu Ogrodowa Galeria znajdziecie pnącza ogrodowe, które pełnią funkcję dekoracyjną przez cały rok, jak odmiany zmieniające swą barwę jesienią. Niektóre z nich charakteryzują się grubymi liśćmi w kolorze zielonym o widocznych nerwach w innym kolorze. Rośliny te są niezwykle często wybierane podczas aranżacji ogrodu, ze względu na łatwą formę uprawy oraz praktycznie brak wymagań pielęgnacyjnych - w zależności od odmiany. Warto pamiętać, że ze względu na spore ulistnienie, niektóre odmiany wymagają podpór np. w formie pergoli, by móc bujnie piąć się w górę. W sklepie Ogrodowa Galeria znajdziecie m.in:

  • Bluszcz pospolity,
  • Dławisz okrągłolistny,
  • Winobluszcz pięciolistkowy.

Bluszcz pospolity - roślina pnąca do ogrodu

Jedną z najczęściej wybieranych oraz najbardziej znanym roślin pnących do ogrodu jest Bluszcz pospolity. Można go łatwo rozpoznać, ze względu na liście o charakterystycznym pokroju w kolorze zielonym. Niektóre odmiany posiadają nerwy w innym kolorze- najczęściej o żółtej barwie, które stanowią dodatkową ozdobę rośliny. Bluszcz jest rośliną zimozieloną, potrafi łatwo dopasować się do warunków panujących w otoczeni, jest łatwy w uprawie. Może rosnąć praktycznie na każdym stanowisku, jednak najlepiej czuje się na stanowisku zacienionym lub półcienistym. Preferuje glebę żyzną, wilgotną. Swoje zastosowanie znajdzie w każdym ogrodzie, w parku oraz jako nasadzenie miejskie. Doskonale sprawdzi się na pergole, altany, murki czy ogrodzenia - tworząc żywopłot.

Dławisz okrągłolistny

To roślina pnąca, swym wzrostem osiąga do około 12 metrów wysokości. Jest pnączem dekoracyjnych ze względu na lekko zaokrąglone, falowane przy brzegach liście. W okresie zakwitania pojawiają się drobne kwiaty w białym odcieniu. Jesienią Dławisz zakwita w żółte owoce, które pełnią dodatkową funkcję ozdobną, pięknie komponując się z pozostałymi roślinami w ogrodzie. Dławisz okrągłolistny potrafi się silnie i szybko rozrastać. jest bardzo łatwy w uprawie. Preferuje stanowiska nasłonecznione, dobrze rośnie również w półcieniu. jest mrozoodporny oraz odporny na zanieczyszczenia powietrza, dzięki czemu doskonale sprawdzi się jako dekoracja w ogrodach miejskich. Jest rośliną odporną na wiele czynników - doskonale wypełni problematyczne miejsce w ogrodzie, gdzie inne rośliny nie mają możliwości rosnąć. Pięknie będzie wyglądał posadzony przy altanie, rabacie, przy ścianie budynku czy przy ogrodzeniu.

Pnącza ogrodowe o ozdobnych liściach - zastosowanie i pielęgnacja

Pnącza to rośliny niezwykle uniwersalne, łatwe w uprawie - potrafią wypełnić nawet najbardziej problematyczne miejsce w ogrodzie, okryć obskurny murek oraz tworzą naturalne konstrukcje - pnąc się po pergoli. Roślina pnąca należy do roślin nie wymagających specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak należy pamiętać o odpowiednim stanowisku i rodzaju gleby. Niektóre odmiany wymagają okrycia w czasie zimy, inne zaś potrzebują regularnego nawożenia. Pnącza ogrodowe, zarówno o dekoracyjnych liściach, jak i kwiatach sprawdzą się w każdym ogrodzie, potrafią rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat, dzięki czemu nasz ogród wygląda atrakcyjnie bez dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.