Aktywne filtry

Iglaki na żywopłot

Spis treści:

  1. Iglaki na żywopłot
  2. Co na żywopłot ? Krzewy iglaste
  3. Cis pospolity jako iglak na żywopłot zimozielony
  4. Jałowiec pospolity
  5. Iglaki na żywopłot - Świerk pospolity
  6. Żywopłoty zimozielone

Iglaki na żywopłot

Szybko rosnące iglaki to jedne z najczęściej wybieranych krzewów do ogrodu. Stanowią naturalne tło dla innych roślin w ogrodzie, a dodatkowo mogą stanowić formę osłony przed sąsiadami. Krzewy iglaste są również często wybierane ze względu na łatwą uprawę roślin, nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a stanowią formę dekoracji w ogrodzie przez długie lata. Dodatkowym atutem iglaków jest cecha zimozielona, co oznacza, że będą zdobić nasz ogród również w okresie zimowym, doskonale prezentując się na tle białego śniegu w okolicy. Ogród otoczony iglakami w formie żywopłotu to idealna przestrzeń do odpoczynku.

Co na żywopłot ? Krzewy iglaste

Żywopłot możemy uzyskać wykorzystując do tego krzewy liściaste, które doskonale tworzą formę osłony, jednak doskonały materiał na żywopłot to również krzewy iglaste. Rośliny na żywopłot powinny być zimozielone, by tworzyć osłonę oraz formę dekoracji przez cały rok, także w okresie zimowym. Najlepiej, jeśli rośliny są również mrozoodporne, by nie potrzebowały dodatkowego okrycia podczas niskich temperatur. Te wszystkie cechy mają krzewy iglaste. Oczywiście dostępne są również odmiany iglaków z większymi wymaganiami, jednak większość krzewów iglastych jest łatwych w uprawie i doskonale sprawdzają się w roli żywopłotu. Jakie krzewy na żywopłot? Najczęściej spotykane iglaki na żywopłot dostępne w naszym sklepie Ogrodowa Galeria to m.in.:

  • Cis pospolity,
  • Jałowiec pospolity,
  • Świerk pospolity.

Są to krzewy odporne na mróz oraz wiele czynników zewnętrznych, zimozielone, dzięki czemu stanowią formę dekoracji przez cały rok oraz bardzo łatwe w uprawie - doskonale sprawdzą się jako żywopłot.

Cis pospolity jako iglak na żywopłot zimozielony

Do najpopularniejszych iglaków na żywopłot możemy zaliczyć Cis pospolity. Jest to krzew zimozielony i długowieczny, dlatego stanowi formę dekoracji również zimą i rośnie przez wiele lat. Charakteryzuje się gęstymi igłami w kolorze zielonym, jednak od spodu igły występują w nieco jaśniejszym odcieniu zielonego. Charakterystyczną cechą krzewu są czerwone owoce, które stanowią pokarm dla ptaków, jednak są trujące dla człowieka. Przez długi okres czasu utrzymują się na krzewach, doskonale prezentując się na tle zielonych pędów iglastych. Wyróżniają się również w okresie zimowym na tle gałązek pokrytych śniegiem. Pielęgnacja Cisów jest bardzo łatwa w uprawie. Cis preferuje stanowiska cieniste i półcieniste, jednak będzie rósł również w słońcu. Rośnie w glebie wilgotnej, przepuszczalnej, żyznej. Jest również odporny na przycinanie, dlatego doskonale nadaje się do formowania na żywopłot lub różnego rodzaju kształty. Należy pamiętać o odpowiedniej odległości pomiędzy krzewami. Cis pospolity swoje zastosowanie znajdzie zarówno jako żywopłot, tworząc tło dla innych krzewów i roślin ozdobnych, ale może również rosnąc na rabatach, w okolicy domu, w parkach i ogrodach miejskich.

Jałowiec pospolity

Odmiany Jałowca to również krzewy doskonale sprawdzające się jako żywopłot. Jałowiec pospolity to roślina odporna na wiele czynników zewnętrznych oraz atmosferycznych. Jest to krzew szybko rosnący, charakteryzujący się gęstymi, kłującymi igłami w kolorze zielonym. Należy do krzewów zimozielonych dlatego stanowi formę dekoracji również zimą, świetnie będzie wyglądał przyprószony płatkami śniegu. Jest to krzew, który nie wymaga specjalnej pielęgnacji, jest bardzo łatwy w uprawie. Rośnie na stanowiskach nasłonecznionych. Preferuje gleby suche, piaszczyste, przepuszczalne, dlatego doskonale sprawdzi się w bardziej problematycznych miejscach w ogrodzie, gdzie inne krzewy nie chcą rosnąć. Jałowiec pospolity jest krzewem mrozoodpornym, niezwykle odpornym na działanie zanieczyszczeń środowiska, dlatego również świetnie sprawdzi się do nasadzeń miejskich, przed blokami, w parkach lub ogrodach miejskich. Dobrze znosi cięcie, dlatego formowane krzewy będą tworzyć żywopłot lub wiele innych kształtów. Oprócz zastosowania jako żywopłot, Jałowiec może być również posadzony na rabatach, w kompozycji z innymi krzewami iglastymi lub liściastymi. Może również być posadzony pojedynczo, jako solitera. Będzie tworzył formę dekoracji przez wiele lat.

Iglaki na żywopłot - Świerk pospolity

Świerk jest krzewem występującym w Polsce od wielu pokoleń. Najczęściej spotykany jest w formie dekoracji, jako choinka w okresie świąt Bożego narodzenia. Może również rosnąć pojedynczo w ogrodzie, jednak często wykorzystywany jest również do nasadzeń jako żywopłot. Ze względu na gęste pędy o grubych, krótkich igłach, Świerk tworzy doskonałą formę zasłony oraz tło dla innych roślin. Zazwyczaj spotykany jest w kolorze zielonym, jednak dostępne są również odmiany w kolorze niebieskich. Świerk należy do najpopularniejszych iglaków w Polsce, jest bardzo łatwy w uprawie, dlatego tak często wybierany jest do ogrodów. Wymaga stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego, w całkowitym cieniu może słabo rosnąć oraz tracić swe igły. Preferuje glebę żyzną, przepuszczalną. Jest krzewem zimozielonym, szybko rosnącym, swym wzrostem może osiągać nawet do 40 metrów wysokości. Świerk doskonale nadaje się na żywopłoty iglaste, jest odporny na cięcie. Formowane Świerki będą tworzyły żywopłoty przez wiele lat. Krzewy są mrozoodporne i stanowią formę dekoracji również zimą. Roślina Świerku nie wymaga nawożenia ani podlewania, dzięki czemu swoje zastosowanie znajdzie zarówno w ogrodzie jako żywopłot, jak i w ogrodach miejskich. Iglaki szybko rosnące najlepiej prezentują się również w połączeniu z innymi krzewami lub pojedynczo. Doskonale będą tworzyć formę dekoracji przez długi czas.

Żywopłoty zimozielone

Iglaki na żywopłot tworzą doskonałą formę dekoracji, tworzą tło dla pozostałych roślin, wyznaczają granice ogrodu oraz stanowią osłonę przed otoczeniem. Największą zaletą krzewów jest łatwa uprawa oraz brak specjalnych wymagań, dzięki czemu iglaki mogą być wybierane również przez osoby zapracowane, które nie mają wystarczająco dużo czasu na zabiegi pielęgnacyjne roślin. Iglaki na żywopłoty są mrozoodporne, więc nie wymagają okrycia podczas niskich temperatur, nie mają specjalnych wymagań glebowych oraz wiele odmian nie potrzebuje regularnego nawożenia. Wybierając krzewy na żywopłoty należy wybrać rośliny odpowiednio dobrane do stanowiska, a zapewnimy sobie piękny ogród na wiele lat.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałą ofertą krzewów dostępną w naszym sklepie Ogrodowa Galeria.