Żywotnik zachodni, Thuja occ. Smaragd C2 50 - 60cm
search
  • Żywotnik zachodni, Thuja occ. Smaragd C2 50 - 60cm
  • Żywotnik zachodni, Thuja occ. Smaragd C2 50 - 60cm

Żywotnik zachodni, Thuja occ. Smaragd C2 50 - 60cm

11,90 zł
Brutto wiosna 2024

Przepiękna, kolumnowa wysoka odmiana żywotnika, wykazująca średnie tempo wzrostu. Posiada gęste wachlarzykowate ciemnozielone igły ułożone pionowo. Co ważne, nie brązowieją one w czasie zimy. Jest wiecznie zielona i zwarta.

Ilość

 

Wygląd i gwarancja jakości roślin

 

Zasady dostawy

  Dramowy zwrot

14 dni

Żywotnik zachodni Smaragd klasyczna podstawowa odmiana na żywopłot HIT - tuja szmaragdowa

Przepiękna, kolumnowa wysoka odmiana żywotnika, wykazująca średnie tempo wzrostu.

Posiada gęste wachlarzykowate ciemnozielone igły ułożone pionowo. Co ważne, nie brązowieją one w czasie zimy. Jest wiecznie zielona i zwarta.

Dorasta po 10 latach tylko do 2,5 m wysokości, jest łatwa wprowadzeniu na żywopłot. Bardzo interesująca odmiana do wszystkich ogrodów i na tarasy do uprawy w donicach

Żywotnik zachodni Smaragd wymagania uprawowe

Jest to odmiana o średnim tempie wzrostu po 10 latach osiąga ok 2,5 m wysokości i 0,6 m szerokości. Potrzebuje żyznej i wilgotnej gleby o lekko kwaśnym odczynie, jak większość iglaków. Może rosnąć w pełnym słońcu i lekkim półcieniu.

Pamiętaj aby od wiosny stosować nawozy wieloskładnikowe przeznaczone do roślin iglastych o dużej zawartości azotu. Azot zapewnia dobry wzrost i ładne wybarwienie igieł.

  • najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych

  • lubi gleby żyzne, wilgotne, o odczynie lekko kwaśnym

  • jest odmianą całkowicie odporną na mróz

  • należy pamiętać o dostarczaniu roślinie potrzebnych składników - można do tego wykorzystać nawóz do roślin iglastych

Nawożenie i pielęgnacja Thuji Smaragd

Żywotniki nie są wymagające, jednak odpowiednie nawożenie dobrze wpływa na ich kondycję. Nawożenie nawozami wieloskładnikowymi z dużą zawartością azotu doskonale odżywia krzewy i powoduje piękne wybarwienie igieł. 

Nawożenia żywotników tak jak każdego krzewu ozdobnego zaczynamy wraz z rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego, zazwyczaj od połowy marca. Częstotliwość nawożenia zależy od rodzaju nawozu jaki wybierzemy. Kiedy stosujemy zwykły nawóz granulowany nawożenie możemy powtarzać co 4-5 tygodni. 

Najlepiej stosować nawozy przeznaczone do iglaków/thuj/żywotników.

Po każdym nawożeniu należy zadbać o wilgotność podłoża, aby nawóz dobrze się rozpuścił.Pamiętajmy 

jednak o nie przelewaniu żywotników - nie lubią zbyt mokrego podłoża i zastoisk wodnych.

Jak gęsto sadzić żywotnik Smaragd na żywopłot?

Tuje Smaragd szmaragdowe najlepiej sadzić co 60 cm maksymalnie co 80 cm

Jest żywotnikiem dość wąsko rosnącym i w zależności od tego jak gęsto go posadzimy tak szczelny będzie nasz zielony szpaler. Kiedy posadzimy szmaragda co 1m zawsze będą między krzewami szczeliny.

Czy żywotnik Smaragd należy obcinać?

Krzewy tuji Szmaragdowej same się formują, należy jednak pamiętać, że najładniejsze szpalery i żywopłoty to właśnie te cięte corocznie i formowane na wąską ścianę. Cięty z wysokości i gęstości Smaragd stworzy wąski zajmujący mało miejsca szpaler.

Cięcie Żywotnika Smaragd należy rozpocząć już w drugim roku po posadzeniu. Skracamy czubek i lekko końcówki po bokach, tak aby nadać pożądany kształt.

Możemy oczywiście nie ciąć Smaragdów - wtedy otrzymamy wysoki dość szeroki szpaler. Taki nieformowany szpaler po kilku latach trzeba oczyścić od środka z zaschniętych igieł, które pojawiają się i jest to zjawisko normalne. 

Igły od środka zasychają gdyż nie dochodzi do nich słońce. Cięcie można wykonywać od wczesnej wiosny aż do końca lata.

Jakie rośliny wysyłamy?

Sadzonki żywotnika z naszej szkółki na podkarpaciu wysyłane są w doniczkach o pojemności 2 litrów - C2. Wysyłamy tylko gęste, zdrowe i dobrze ukorzenione sadzonki. Będzie z niego piękny okazy już w pierwszym roku po posadzeniu.

Wysyłane sadzonki kilku pędowe. Nasze paczki pakujemy zawsze starannie aby rośliny dotarły do Ciebie w jak najlepszej kondycji najpóźniej do 5 dni od złożenia zamówienia. Sadzonki dobrze ukorzenione i pewne.

Wysyłki realizujemy na teren całej Polski, paczki wysyłamy już w 24h

Żywotnik zachodni  Smaragd gdzie posadzić 

Tuja SMaragd w szczególności polecana na żywopłot do średnich i dużych ogrodów przydomowych, a także do uprawy w pojemnikach. Najchętniej wybierana odmiana od wielu lat o niesłabnącej do popularności.

Doskonała odmiana do donic i do kompozycji roślinnych. Polecana jest także do umiejscowienia na cmentarzach

Świetnie prezentuje się posadzona w kilku egzemplarzach, w niewielkiej odległości. Stanowi wspaniałe tło dla innej roślinności ogrodu. 

A220-3997E
300 Przedmioty
Komentarze (0)