Aktywne filtry

Pnącza ozdobne z kwiatów

Spis treści:

  1. Pnącza ozdobne z kwiatów
  2. Pnącza ogrodowe kwitnące - rodzaje pnączy
  3. Rośliny pnące - Milin amerykański
  4. Glicynia chińska do ogrodu
  5. Pnącza ogrodowe o ozdobnych kwiatach - zastosowanie

Pnącza ozdobne z kwiatów

Rośliny pnące pełnią niezwykle dekoracyjną funkcję w ogrodzie, doskonale prezentując się porastając ściany budynków, pergole czy altany - tworząc naturalny parasol. Pnącza ogrodowe również świetnie prezentują się na ogrodzeniach tworząc żywopłot, który zajmuje o wiele mniej miejsca niż standardowy, dzięki czemu sprawdzi się doskonale do ogrodów o małej przestrzeni. Niektóre odmiany roślin pnących świetnie czują się posadzone w donicy lub pojemniku, dzięki czemu będą stanowić osłonę przed sąsiadami na balkonie oraz dekorować przestrzeń. W ofercie sklepu Ogrodowa Galeria znajdziecie szeroki wybór pnączy ozdobnych z kwiatów. Pnącza z zielonymi liśćmi dodatkowo wyposażone w wielobarwne kwiatostany to doskonała forma dekoracji do każdego ogrodu, parku oraz do nasadzeń miejskich.

Pnącza ogrodowe kwitnące - rodzaje pnączy

Pnącza o ozdobnych kwiatach są ozdobą nie tylko ze względu na ciemnozielone liście oraz pędy porastające ściany budynków, pergole czy murki i ogrodzenia, ale także ze względu na wielobarwne kwiaty, które pojawiają się w okresie zakwitania. Niektóre odmiany posiadają drobne kwiaty tworzące spore kwiatostany, inne zaś z kolei zakwitają w niewielkiej wielkości kwiaty bez większej funkcji ozdobnej. Sklep Ogrodowa Galeria oferuje pnącza kwitnące, w tym między innymi:

  • Milin amerykański,
  • Glicynia chińska szczepiona.

Rośliny pnące - Milin amerykański

Milin amerykański to roślina pnąca doskonale sprawdzająca się jako roślina ozdobna. Charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi o lekko pierzastym pokroju oraz przepięknymi kwiatami, które swym kształtem przypominają trąbki. W zależności od odmiany występują w barwie żółto-złotej lub czerwonej - przepięknie wyróżniają się na tle liści, tworząc doskonałą kompozycję. Milin jest pnączem łatwym w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Swym wzrostem potrafi osiągnąć nawet do 15 metrów wysokości. Preferuje stanowiska nasłonecznione, miejsca osłonięte od wiatru. Rośnie w glebie lekko wilgotnej, w okresie letnim należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Doskonale sprawdzi się posadzony w okolicy ogrodzenia i obdartych murków, na pergole i altany.

Glicynia chińska do ogrodu

Glicynia chińska jest jedną z najbardziej dekoracyjnych roślin w ogrodzie. To pnącze ogrodowe charakteryzujące się przede wszystkim niewielkimi kwiatami tworzącymi spore kwiatostany o zwisającej formie. kwiaty występują w kolorze fioletowym - swym wyglądem potrafią przyciągnąć uwagę każdej pary oczu. Oprócz zalety wizualnej - Glicynia należy do pnączy wieloletnich i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, jest bardzo łatwa w uprawie. Swym wzrostem osiąga około 15 metrów wysokości. Preferuje stanowiska nasłonecznione - promienie słoneczne mają pozytywny wpływ na zakwitanie i utrzymanie kwiatostanów przez długi okres czasu. Rośnie w glebie żyznej, lekko przepuszczalnej. Ze względu na duże kwiatostany pnącze potrzebuje podparcia w formie podpór, np. w formie pergoli. Glicynia sprawdzi się również na altany, ogrodzenia lub murki.

Pnącza ogrodowe o ozdobnych kwiatach - zastosowanie

Rośliny pnące, zarówno pnącza wieloletnie jak i jednoroczne mają wiele zastosowań. Przede wszystkim doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie, posadzone w okolicy obdartych murków, nieatrakcyjnego ogrodzenia, tworząc formę żywopłotu. Mogą również pełnić funkcję ochronną porastając ściany budynków. Latem zabezpieczają ścianę przed nagrzewaniem, zimą zaś zapobiegają wydostaniu się ciepłego powietrza na zewnątrz. Mogą również ochraniać elewację przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz lub grad. W wielu ogrodach spotkać możemy pnącza porośnięte na pergoli, tworzące naturalne parasole, pod którymi znajduje się ławka. To świetne miejsce do odpoczynku, jednocześnie nadające nowego charakteru przestrzeni. Niektóre odmiany pnączy kwitnących dobrze rosną w donicach, dzięki czemu świetnie sprawdzą się na balkonie. Pnącza kwitnące jak i ozdobne z liści sprawią, że ogród nabierze nowego charakteru.