Aktywne filtry

Byliny okrywowe, Kwiaty zadarniające

Spis treści:

  1. Rośliny okrywowe - kwiaty i byliny do ogrodu
  2. Rośliny zadarniające - zastosowanie
  3. Rośliny okrywowe szybko rosnące
  4. Dąbrówka rozłogowa - rośliny okrywowe na skarpy
  5. Byliny okrywowe - Gęsiówka macedońska
  6. Barwinek pospolity

Rośliny okrywowe - kwiaty i byliny do ogrodu

Rośliny okrywowe oraz płożące doskonale sprawdzą się w miejscach trudno dostępnych oraz w miejscach, gdzie trawa lub inne rośliny nie chcą rosnąć. Byliny nie potrzebują koszenia, przycinania, a mogą tworzyć formę trawnika. Dodatkowo są bardzo łatwe w uprawie, praktycznie nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Potrafią się bardzo szybko rozrastać, a niektóre odmiany są zimozielone, dzięki czemu będą stanowić formę dekoracji przez cały rok. Rośliny okrywowe charakteryzują sie niskim wzrostem, praktycznie rosną przy samej ziemi, często ukorzeniając się poprzez pędy, które dotykają ziemi. Rosną na szerokość, wypełniając każdą przestrzeń.

Rośliny zadarniające - zastosowanie

Ogród pełen drzew i krzewów to idealne miejsce do odpoczynku, jednak w każdym ogrodzie znajdzie się miejsce trudno dostępne lub takie, w którym inne rośliny nie chcą rosnąć, ze względu na nieodpowiedni rodzaj gleby lub stanowisko. Rośliny te sprawdzą się jako wyznaczanie granicy rabat - w tym przypadku wymagają regularnego przycinania, ze względu na szybki rozrost. Doskonale sprawdzą się na murki i ogrody skalne, do pokrycia szczelin i przestrzeni. Mogą tworzyć formę okrywową pod koroną krzewów i drzew ozdobnych.

Rośliny okrywowe szybko rosnące

  • Dąbrówka rozłogowa,
  • Gęsiówka macedońska,
  • Barwinek pospolity.

Są to byliny, które swym wzrostem osiągają maksymalnie 25 cm wysokości, jednak bardzo szybko rozrastają się na szerokości. Tworzą formę dekoracji w każdym trudno dostępnym miejscu. Ogromną zaletą roślin okrywowych jest fakt, że uniemożliwiają rozrost chwastów.

Dąbrówka rozłogowa - rośliny okrywowe na skarpy

Bylina silnie rozrastająca się na duże szerokości. Doskonale wygląda posadzona w kępach, charakteryzuje się liśćmi w kolorze purpurowo-czerwonym, spośród których wyróżniają się niewielkie kwiatostany w kolorze fioletowym, które doskonale wyglądają na tle liści. Roślina nie przekracza 20 cm wysokości. jest bardzo łatwa w uprawie. Nie potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Preferuje stanowiska półcieniste, jednak w glebie wilgotnej będzie dobrze rosła także na stanowiskach nasłonecznionych. Idealnie nadaje się jako roślina na skalniak, także jako dekoracja w pobliżu zbiorników wodnych. Może być posadzona na murkach oraz wyznaczać granicę rabat.

Byliny okrywowe - Gęsiówka macedońska

To często spotykana roślina okrywowa w wielu ogrodach. Charakteryzuje się niewielkim wzrostem, ale szybko rozrasta się na szerokość. Charakteryzuje się drobnymi liśćmi w zielonym kolorze, które posiadają krawędzi w jasnym, kremowym odcieniu. Doskonale sprawdzi się do okrywania trudno dostępnych rabat, jako trawnik pod drzewami lub krzewami. Jest byliną ozdobną, wypełni również przestrzeń na skalniaku lub w pobliżu oczka wodnego. Preferuje miejsca słoneczne, w których będzie stanowić świetną formę dekoracji.

Barwinek pospolity

Barwinek jest idealną rośliną do pokrycia trudno dostępnych miejsc pod krzewami, także na skalniaki czy rabaty. Charakteryzuje się niewielkimi liśćmi w kolorze zielonym, spośród których wyrastają niebieskie kwiaty. Barwinek jest rośliną silnie rozrastającą się, a do tego należy do grupy roślin zimozielonych, dzięki czemu sprawia, że ogród wygląda atrakcyjnie nawet podczas zimy. Dobrze rośnie na stanowiskach zacienionych, dlatego sprawdzi się w miejscach, gdzie inne kwiaty nie będą rosły. Swoje zastosowanie znajdzie na rabatach, skalniakach oraz pod innymi roślinami ozdobnymi.

Dużym zainteresowaniem wśród roślin okrywowych cieszą się rośliny okrywowe zimozielone, jak np. Barwinek pospolity. Stanowi formę dekoracji przez cały sezon, w miejscach, gdzie inne krzewy lub kwiaty nie mają możliwości, by rosnąć. Dodatkowo wypełnia przestrzeń podczas zimy, dzięki czemu przestrzeń wokół domu wygląda atrakcyjnie.