Aktywne filtry

Pnącza

Spis treści:

 1. Pnącza
 2. Pnącza wieloletnie
 3. Pnącza kwitnące
 4. Pnącza zimozielone
 5. Pnącza ozdobne z kwiatów
 6. Pnącza o ozdobnych liściach
 7. Pnącza na balkon

Pnącza

Pnącza to charakterystyczne rośliny pnące nadające ogrodowi uroku. Oprócz formy dekoracyjnej mogą stanowić formę osłony zadartego murku lub barierki, a także dzięki długim, gęstym pędom nadają romantycznego charakteru w pięknym ogrodzie. 

Pnącza wieloletnie

Jednymi z najczęściej wybieranych roślin pnących są pnącza wieloletnie, umieszczone na pergoli lub kratce potrafią rozrosnąć się do sporych rozmiarów, tworząc formę altany. W zależności od gatunku, wiele tego rodzaju roślin nie jest wymagająca, potrafią rosnąć w każdej glebie, sprawdzą się również na stanowiskach półcienistych. Należy pamiętać, że pnącza wieloletnie po kilku latach potrafią rozrosnąć się do sporych rozmiarów, dlatego przed wyborem danej rośliny powinniśmy odpowiednio przygotować stanowisko. Stanowią formę dekoracji przez cały rok. 

Pnącza kwitnące

W grupie roślin pnących znajdziemy pnącza kwitnące, które przez cały rok zdobią nasz ogród pięknymi liśćmi, a w okresie wiosenno - letnim dodatkowo dekorują przestrzeń pięknymi kwiatami. Wiele gatunków tego rodzaju roślin jest mrozoodpornych, świetnie czują się w cieniu lub na stanowisku półcienistym, nie wymagają specjalnej pielęgnacji, rosną w każdego rodzaju glebie. Stanowią nie tylko formę dekoracji w ogrodzie, ale także mogą służyć jako zadaszenie nad altaną.  

Pnącza zimozielone

Dużym zainteresowaniem wśród roślin pnących cieszą się pnącza zimozielone. Dekorują ogród bujnym ulistnieniem przez cały rok, również w okresie zimowym. Pnącza zimozielone są mrozoodporne,jednak podczas silnego wiatru mogą przemarzać, są mało wymagające. Niektóre odmiany potrafią rozrosnąć się nawet do 20 metrów długości. Z tego powodu należy je regularnie przycinać. Idealnie nadają się na barierki, altany i pergole. Najpopularniejszy rodzaj pnączy zimozielonych to bluszcz pospolity. 

Pnącza ozdobne z kwiatów 

Wśród roślin pnących, oprócz tych o bujnym ulistnieniu wyróżniamy również pnącza ozdobne z kwiatów, które przykuwają swoją uwagę barwnymi kwiatami. Przez cały rok pnącza dekorują ogród gęstymi, zielonymi liśćmi, jednak w okresie wiosenno - letnim przykuwają uwagę kolorowymi, bujnymi kwiatami. W zależności od gatunku rośliny, większość z nich potrzebuje gleby żyznej, lekko wilgotnej oraz nasłonecznionego stanowiska. Ze względu na grube pędy, często konieczne będzie umieszczenie specjalnych podpór, które będą podtrzymywały roślinę. Należy pamiętać o regularnym przycinaniu oraz okrywaniu rośliny na okres zimowy, aby nie przemarzła. 

Pnącza o ozdobnych liściach

Pnącza o ozdobnych liściach wyglądają pięknie przez cały rok, jednak najbardziej atrakcyjne stają się w okresie jesiennym, kiedy liście wybarwiają się na wiele kolorów. Oprócz formy dekoracyjnej, zapewniają cień podczas upalnych dni, a w okresie jesiennym dekorują przestrzeń wokół domu barwami czerwonego, żółtego i pomarańczowego. Pnącza o ozdobnych liściach wyróżniają się nie tylko ze względu na kolor, ale także kształt liści. W zależności od gatunku, pnącza nie są bardzo wymagające, jednak należy pamiętać o regularnym przycinaniu oraz okryciu rośliny przed mroźnym powietrzem. To świetna forma dekoracji, która sprawdzi się w każdym ogrodzie. 

Pnącza na balkon

Na rynku istnieje wiele gatunków roślin pnących, które świetnie czują się w pojemnikach, dlatego idealnie nadają się do umieszczenia na balkonie. Bujne ulistnienie na pergoli nie tylko nada nowego charakteru przestrzeni, ale również będzie stanowić formę osłony przed ciekawskimi sąsiadami. Wybierając pnącza na balkon możemy wybrać wieloletnie, o ozdobnych liściach lub kwiatach. Pnącza na balkon należy wybierać w zależności od stanowiska. Jeśli na balkonie przez większość dnia jest słońce - wybierzmy pnącza, które lubią nasłonecznione stanowiska. Najlepszym rozwiązaniem na balkon lub taras będzie wybór pnączy kwitnących cały rok.

Pnącza do ogrodu i donic, zimozielone, kwitnące, bluszcz glicynia

Podkategorie

 • Pnącza wieloletnie

  Spis treści:

  1. Pnącza jako forma dekoracji w ogrodzie i na balkonie
  2. Pnącza wieloletnie
  3. Rośliny pnące - Winobluszcz trójklapowy
  4. Bluszcz pospolity
  5. Powojnik Solina
  6. Rośliny pnące wieloletnie szybkorosnące

  Pnącza jako forma dekoracji w ogrodzie i na balkonie

  Rośliny pnące należą do roślin dość uniwersalnych, potrafią wypełnić problematyczną rabatę, w której inne rośliny nie mają możliwości rosnąć. W dekoracyjny sposób pokryją murki, mogą rosnąć wzdłuż ogrodzenia, tworząc formę żywopłotu. Sprawdzą się również jako nasadzenie na altany czy jako osłona przed ciekawskimi sąsiadami. Pnącza są bardzo łatwe w uprawie i nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli posiadasz problematyczne miejsce w ogrodzie lub chcesz w naturalny sposób stworzyć parasol zapewniający cień np. nad ławką - powinieneś wybrać pnącza wieloletnie. Pnącza wieloletnie będą przez długi okres czasu stanowić formę dekoracji nie wymagając dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.

  Pnącza wieloletnie

  Rośliny pnące świetnie sprawdzą się w każdym ogrodzie oraz na balkonie. Warto wybierać pnącza wieloletnie rosnące przez kilka lat, nie wymagające specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. W sklepie Ogrodowa Galeria dostępne są także pnącza zimozielone oraz wieloletnie, dzięki czemu stanowią ozdobę również zimą. Pnącza świetnie komponują się z innymi roślinami, ale pięknie prezentują się posadzone obok ogrodzenia, wysokiego drzewa lub murku pnąc się ku górze. Zaletą pnączy jest ich uniwersalność oraz łatwa uprawa, dzięki czemu idealnie sprawdzą się w każdym miejscu, również zacienionym i wilgotnym. W sklepie Ogrodowa Galeria dostępne są np. pnącza:

  • Winobluszcz trójklapowy,
  • Bluszcz pospolity,
  • Powojnik.

  Rośliny pnące - Winobluszcz trójklapowy

  Winobluszcz trójklapowy to roślina pnąca, swym wzrostem osiągająca około 20 metrów wysokości. Charakteryzuje się trójklapowym pokrojem liści w odcieniu zielonym, jednak na stanowiskach mocno nasłonecznionych zmieniają swą barwę na żółtą. W okresie jesiennym liście również zmieniają swą barwę na ciemniejszą - czerwoną. Winobluszcz nie ma specjalnych wymagań pielęgnacyjnych i jest łatwy w uprawie. Preferuje każdą glebę ogrodową, rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym, w miejscu osłoniętym od wiatru. Rosliny pnące jak Winobluszcz doskonale sprawdzą się jako roślina okrywowa, w pobliżu murków, pni wysokich drzew, ogrodzenia czy schodów. Często spotyka się Winobluszcz porastający wysokie budynki, tworząc przepiękną formę dekoracji. Idealnie sprawdzi się do ogrodu urządzonego w lekko dzikim stylu - naturalistycznym.

  Bluszcz pospolity

  Bluszcz należy do roślin wieloletnich, zimozielonych - stanowi formę dekoracji przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Swym wzrostem osiąga około 20 metrów wysokości. Sprawdzi się również posadzony w donicy, gdzie osiąga maksymalnie 2 metry wysokości. Bluszcz jest charakterystycznym pnączem ze względu na formę liści. Posiada duże, ciemnozielone blaszki z widocznymi nerwami w kolorze żółtym, które stanowią dodatkową ozdobę. Jest bardzo łatwy w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Rośnie w glebie lekko wilgotnej, żyznej, przepuszczalnej. Doskonale czuje się na stanowisku zacienionym, dlatego wypełni nawet bardzo problematyczną rabatę. Najczęściej wykorzystywany jest jako roślina okrywowa. Doskonale sprawdzi się na ściany budynków, na murki i ogrodzenia, a także do parków. Jest rośliną, która równie dobrze sprawdzi się posadzona w donicy, na balkonie, dzięki czemu może stanowić formę osłony przed ciekawskimi sąsiadami.

  Powojnik Solina

  Odmiana Solina należy do pnączy o bardzo dekoracyjnych kwiatach, które doskonale prezentują się na tle zielonych liści. Kwiaty występują w kolorze niebieskim i fioletowym - nadają nowego charakteru przestrzeni. Powojnik swym wzrostem osiąga około 3 metrów wysokości, są łatwe w uprawie. Powojnik Solina rośnie w glebie umiarkowanej, lekko wilgotnej i żyznej, preferuje stanowiska nasłonecznione. Jest rośliną mrozoodporną. Doskonale będzie zdobić ogród posadzona w pobliżu murków, ogrodzenia, siatki. Powojnik potrzebuje podpór, dlatego będzie świetną ozdobą posadzony w pobliżu niewielkich drzew lub krzewów. Pnącza ozdobne idealnie nadają się posadzone wokół altany, tworząc naturalny parasol zapewniający cień.

  Rośliny pnące wieloletnie szybkorosnące

  Pnącza należą do roślin bardzo łatwych w uprawie i nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak przed wyborem rośliny do ogrodu należy zapewnić jej odpowiednie stanowisko i rodzaj gleby - dzięki temu roślina będzie rosła bujnie przez długi okres czasu. Pnącza stanowią formę dekoracji posadzone obok altany, w pobliżu drzew lub krzewów, murków i ścian budynków. Będą również ozdobą posadzone na balkonie w donicy, a przy tym zapewnią formę osłony przed ciekawskimi sąsiadami. Pnącza szybkorosnące idealnie sprawdzą się szczególnie w miejscu, które wymaga szybkiego wypełnienia, a w którym inne rośliny nie miałyby możliwości rosnąć.

 • Pnącza ozdobne z kwiatów

  Spis treści:

  1. Pnącza ozdobne z kwiatów
  2. Pnącza ogrodowe kwitnące - rodzaje pnączy
  3. Rośliny pnące - Milin amerykański
  4. Glicynia chińska do ogrodu
  5. Pnącza ogrodowe o ozdobnych kwiatach - zastosowanie

  Pnącza ozdobne z kwiatów

  Rośliny pnące pełnią niezwykle dekoracyjną funkcję w ogrodzie, doskonale prezentując się porastając ściany budynków, pergole czy altany - tworząc naturalny parasol. Pnącza ogrodowe również świetnie prezentują się na ogrodzeniach tworząc żywopłot, który zajmuje o wiele mniej miejsca niż standardowy, dzięki czemu sprawdzi się doskonale do ogrodów o małej przestrzeni. Niektóre odmiany roślin pnących świetnie czują się posadzone w donicy lub pojemniku, dzięki czemu będą stanowić osłonę przed sąsiadami na balkonie oraz dekorować przestrzeń. W ofercie sklepu Ogrodowa Galeria znajdziecie szeroki wybór pnączy ozdobnych z kwiatów. Pnącza z zielonymi liśćmi dodatkowo wyposażone w wielobarwne kwiatostany to doskonała forma dekoracji do każdego ogrodu, parku oraz do nasadzeń miejskich.

  Pnącza ogrodowe kwitnące - rodzaje pnączy

  Pnącza o ozdobnych kwiatach są ozdobą nie tylko ze względu na ciemnozielone liście oraz pędy porastające ściany budynków, pergole czy murki i ogrodzenia, ale także ze względu na wielobarwne kwiaty, które pojawiają się w okresie zakwitania. Niektóre odmiany posiadają drobne kwiaty tworzące spore kwiatostany, inne zaś z kolei zakwitają w niewielkiej wielkości kwiaty bez większej funkcji ozdobnej. Sklep Ogrodowa Galeria oferuje pnącza kwitnące, w tym między innymi:

  • Milin amerykański,
  • Glicynia chińska szczepiona.

  Rośliny pnące - Milin amerykański

  Milin amerykański to roślina pnąca doskonale sprawdzająca się jako roślina ozdobna. Charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi o lekko pierzastym pokroju oraz przepięknymi kwiatami, które swym kształtem przypominają trąbki. W zależności od odmiany występują w barwie żółto-złotej lub czerwonej - przepięknie wyróżniają się na tle liści, tworząc doskonałą kompozycję. Milin jest pnączem łatwym w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Swym wzrostem potrafi osiągnąć nawet do 15 metrów wysokości. Preferuje stanowiska nasłonecznione, miejsca osłonięte od wiatru. Rośnie w glebie lekko wilgotnej, w okresie letnim należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Doskonale sprawdzi się posadzony w okolicy ogrodzenia i obdartych murków, na pergole i altany.

  Glicynia chińska do ogrodu

  Glicynia chińska jest jedną z najbardziej dekoracyjnych roślin w ogrodzie. To pnącze ogrodowe charakteryzujące się przede wszystkim niewielkimi kwiatami tworzącymi spore kwiatostany o zwisającej formie. kwiaty występują w kolorze fioletowym - swym wyglądem potrafią przyciągnąć uwagę każdej pary oczu. Oprócz zalety wizualnej - Glicynia należy do pnączy wieloletnich i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, jest bardzo łatwa w uprawie. Swym wzrostem osiąga około 15 metrów wysokości. Preferuje stanowiska nasłonecznione - promienie słoneczne mają pozytywny wpływ na zakwitanie i utrzymanie kwiatostanów przez długi okres czasu. Rośnie w glebie żyznej, lekko przepuszczalnej. Ze względu na duże kwiatostany pnącze potrzebuje podparcia w formie podpór, np. w formie pergoli. Glicynia sprawdzi się również na altany, ogrodzenia lub murki.

  Pnącza ogrodowe o ozdobnych kwiatach - zastosowanie

  Rośliny pnące, zarówno pnącza wieloletnie jak i jednoroczne mają wiele zastosowań. Przede wszystkim doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie, posadzone w okolicy obdartych murków, nieatrakcyjnego ogrodzenia, tworząc formę żywopłotu. Mogą również pełnić funkcję ochronną porastając ściany budynków. Latem zabezpieczają ścianę przed nagrzewaniem, zimą zaś zapobiegają wydostaniu się ciepłego powietrza na zewnątrz. Mogą również ochraniać elewację przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz lub grad. W wielu ogrodach spotkać możemy pnącza porośnięte na pergoli, tworzące naturalne parasole, pod którymi znajduje się ławka. To świetne miejsce do odpoczynku, jednocześnie nadające nowego charakteru przestrzeni. Niektóre odmiany pnączy kwitnących dobrze rosną w donicach, dzięki czemu świetnie sprawdzą się na balkonie. Pnącza kwitnące jak i ozdobne z liści sprawią, że ogród nabierze nowego charakteru.

 • Pnącza ozdobne z liści

  Spis treści:

  1. Pnącza ozdobne z liści
  2. Rośliny pnące o dekoracyjnych liściach - rodzaje pnączy
  3. Bluszcz pospolity - roślina pnąca do ogrodu
  4. Dławisz okrągłolistny
  5. Pnącza ogrodowe o ozdobnych liściach - zastosowanie i pielęgnacja

  Pnącza ozdobne z liści

  Pnącza pełnią wiele funkcji w ogrodzie. Przede wszystkim stanowią dekorację w ogrodzie, potrafią wypełnić problematyczne miejsce oraz zasłonić mało atrakcyjne ogrodzenie, murek lub ścianę budynku. Rośliny pnące na pergoli tworzą naturalne parawany nadającego ogrodowi nowego uroku. Świetnie prezentują się także w kompozycji z innymi roślinami w ogrodzie, szczególnie odmiany o ozdobnych liściach. W sklepie Ogrodowa Galeria dostępne są pnącza o bardzo charakterystycznych i jednocześnie dekoracyjnych liściach, przede wszystkim na swą barwę i ulistnienie. Niektóre odmiany pnączy zmieniają swą barwę jesienią, sprawiając, że ogród nabiera zupełnie nowego charakteru. Rośliny pnące ozdobne z liści podobnie jak większość odmian pnączy są bardzo łatwe w uprawie i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy jednak zapewnić roślinom warunki środowiskowe dopasowane do wymagań rośliny.

  Rośliny pnące o dekoracyjnych liściach - rodzaje pnączy

  W ofercie sklepu Ogrodowa Galeria znajdziecie pnącza ogrodowe, które pełnią funkcję dekoracyjną przez cały rok, jak odmiany zmieniające swą barwę jesienią. Niektóre z nich charakteryzują się grubymi liśćmi w kolorze zielonym o widocznych nerwach w innym kolorze. Rośliny te są niezwykle często wybierane podczas aranżacji ogrodu, ze względu na łatwą formę uprawy oraz praktycznie brak wymagań pielęgnacyjnych - w zależności od odmiany. Warto pamiętać, że ze względu na spore ulistnienie, niektóre odmiany wymagają podpór np. w formie pergoli, by móc bujnie piąć się w górę. W sklepie Ogrodowa Galeria znajdziecie m.in:

  • Bluszcz pospolity,
  • Dławisz okrągłolistny,
  • Winobluszcz pięciolistkowy.

  Bluszcz pospolity - roślina pnąca do ogrodu

  Jedną z najczęściej wybieranych oraz najbardziej znanym roślin pnących do ogrodu jest Bluszcz pospolity. Można go łatwo rozpoznać, ze względu na liście o charakterystycznym pokroju w kolorze zielonym. Niektóre odmiany posiadają nerwy w innym kolorze- najczęściej o żółtej barwie, które stanowią dodatkową ozdobę rośliny. Bluszcz jest rośliną zimozieloną, potrafi łatwo dopasować się do warunków panujących w otoczeni, jest łatwy w uprawie. Może rosnąć praktycznie na każdym stanowisku, jednak najlepiej czuje się na stanowisku zacienionym lub półcienistym. Preferuje glebę żyzną, wilgotną. Swoje zastosowanie znajdzie w każdym ogrodzie, w parku oraz jako nasadzenie miejskie. Doskonale sprawdzi się na pergole, altany, murki czy ogrodzenia - tworząc żywopłot.

  Dławisz okrągłolistny

  To roślina pnąca, swym wzrostem osiąga do około 12 metrów wysokości. Jest pnączem dekoracyjnych ze względu na lekko zaokrąglone, falowane przy brzegach liście. W okresie zakwitania pojawiają się drobne kwiaty w białym odcieniu. Jesienią Dławisz zakwita w żółte owoce, które pełnią dodatkową funkcję ozdobną, pięknie komponując się z pozostałymi roślinami w ogrodzie. Dławisz okrągłolistny potrafi się silnie i szybko rozrastać. jest bardzo łatwy w uprawie. Preferuje stanowiska nasłonecznione, dobrze rośnie również w półcieniu. jest mrozoodporny oraz odporny na zanieczyszczenia powietrza, dzięki czemu doskonale sprawdzi się jako dekoracja w ogrodach miejskich. Jest rośliną odporną na wiele czynników - doskonale wypełni problematyczne miejsce w ogrodzie, gdzie inne rośliny nie mają możliwości rosnąć. Pięknie będzie wyglądał posadzony przy altanie, rabacie, przy ścianie budynku czy przy ogrodzeniu.

  Pnącza ogrodowe o ozdobnych liściach - zastosowanie i pielęgnacja

  Pnącza to rośliny niezwykle uniwersalne, łatwe w uprawie - potrafią wypełnić nawet najbardziej problematyczne miejsce w ogrodzie, okryć obskurny murek oraz tworzą naturalne konstrukcje - pnąc się po pergoli. Roślina pnąca należy do roślin nie wymagających specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak należy pamiętać o odpowiednim stanowisku i rodzaju gleby. Niektóre odmiany wymagają okrycia w czasie zimy, inne zaś potrzebują regularnego nawożenia. Pnącza ogrodowe, zarówno o dekoracyjnych liściach, jak i kwiatach sprawdzą się w każdym ogrodzie, potrafią rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat, dzięki czemu nasz ogród wygląda atrakcyjnie bez dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.

 • Pnącza na balkon

  Spis treści:

  1. Pnącza na balkon
  2. Rośliny pnące balkonowe - pielęgnacja
  3. Pnącza na balkon - rodzaje roślin pnących balkonowych
  4. Bluszcz na balkonie - pnącze balkonowe
  5. Winobluszcz na balkon
  6. Powojniki balkonowe

  Pnącza na balkon

  Pnącza to rośliny ozdobne nie tylko do ogrodu, ale równie doskonale sprawdzą się umieszczone na balkonie. W świetny sposób wypełnią przestrzeń na balkonie tworząc formę dekoracji, a dodatkowo zapewnią odrobinę prywatności. Pnącza na balkon to jedne z najczęściej wybieranych roślin ozdobnych przede wszystkim ze względu na niezwykle łatwą formę uprawy oraz stanowiącą formę dekoracji przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Rośliny pnące na balkon, w zależności od odmiany są odporne na działanie czynników zewnętrznych, a także na zanieczyszczenia miejskie, dlatego idealnie sprawdzą się posadzone na balkonie.

  Rośliny pnące balkonowe - pielęgnacja

  Pnącza, mimo łatwej formy uprawy, wymagają odpowiedniego dopasowania wymagań względem warunków panujących w środowisku. Przede wszystkim przed wyborem rośliny na balkon powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj stanowiska. Jeśli balkon mieści się od strony południowej należy wybrać roślinę lubiącą stanowiska nasłonecznione. W przypadku, gdy balkon mieści się od strony zachodniej lub północnej, doskonale sprawdzą się pnącza preferujące stanowiska półcieniste lub cieniste. Ważny jest również rodzaj gleby. Niektóre odmiany roślin pnących wymagają regularnego nawożenia oraz zabezpieczenia przed mrozem w okresie jesienno - zimowym.

  Pnącza na balkon - rodzaje roślin pnących balkonowych

  Pnącza to rośliny idealnie sprawdzające się do ogrodów, w celu wypełnienia problematycznej rabaty, okrycia obdartego murku lub jako forma dekoracji, pnąc się po altanie lub pergoli. W sklepie Ogrodowa Galeria dostępne są również pnącza na balkon odporne na czynniki miejskie. Występują pnącza jednoroczne jak i wieloletnie, które w doskonały sposób będą pełnić formę dekoracji przez wiele lat, bez dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. To świetnie rozwiązanie dla osób zapracowanych, ale także dla miłośników ogrodnictwa. W sklepie Ogrodowa Galeria dostępne są m.in. pnącza balkonowe:

  • Bluszcz pospolity,
  • Winobluszcz pięciolistkowy,
  • Powojnik.

  Są to odmiany pnączy doskonale sprawdzające się na balkonie jak i w ogrodzie. Charakteryzują się niezwykle dekoracyjną formą i barwą liści, łatwą formą uprawy oraz są odporne na czynniki zewnętrzne, w tym mróz oraz zanieczyszczenia powietrza. Niektóre odmiany w okresie zakwitania posiadają dekoracyjne kwiaty o różnych barwach, które idealnie prezentują się na tle zielonych, gęstych liści pnączy.

  Bluszcz na balkonie - pnącze balkonowe

  Bluszcz to pnącze często spotykane w wielu ogrodach oraz parkach miejskich. Świetnie sprawdzi się również jako roślina balkonowa, posadzony w donicy lub pojemniku. Należy do grupy roślin zimozielonych, jest niezwykle łatwy w uprawie i potrafi dopasować się do warunków panujących w otoczeniu. Charakteryzuje się gęstymi liśćmi, skórzastymi, w kolorze zielonym. Swym wzrostem osiąga około 15, do nawet 20 metrów wysokości. Preferuje stanowiska półcieniste, a najlepiej czuje się posadzony w cieniu. Odmiany posiadające inną barwę liści niż zieloną, preferują stanowiska bardziej słoneczne. Bluszcz mimo, że jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, preferuje stanowiska osłonięte od wiatru. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, preferuje glebę przepuszczalną, lekko wilgotną. Świetnie sprawdzi się jako forma dekoracji oraz osłona przed otoczeniem.

  Winobluszcz na balkon

  Winobluszcz to niezwykle dekoracyjne pnącze, charakteryzujące się dużymi,okrągłymi, zielonymi liśćmi, które w okresie jesiennym zmieniają swą barwę na czerwoną, pomarańczową lub fioletową. Winobluszcz jest pnączem niezwykle łatwym w uprawie, preferuje glebę żyzną, próchniczą, lekko wilgotną. Najlepiej rosną na stanowisku słonecznym lub półcienistym, ale poradzą sobie także w cieniu. Mimo, że jest to roślina odporna na czynniki mrozoodporne, winobluszcz nie jest całkowicie odporny na mróz, dlatego w okresie zimowym podczas występowania niskich temperatur konieczne jest okrycie rośliny. W sklepie Ogrodowa Galeria dostępne są Winobluszcze pięciolistkowe oraz trójklapowe - wieloletnie, które będą pełnić funkcję dekoracyjną przez kilka, a nawet kilkanaście lat.

  Powojniki balkonowe

  Powojniki należą do dekoracyjnych pnączy, które doskonale czują się posadzone w donicy lub pojemniku na balkonie. Powojnik to roślina pnąca często wybierana do ogrodów, pnąca się po pergoli lub altanie. Jednak doskonale sprawdzą się również pełniąc osłonę przed ciekawskimi sąsiadami oraz w piękny sposób wypełnią przestrzeń balkonu. Powojniki, jak większość odmian pnączy są łatwe w uprawie, jednak wymagają stanowiska nasłonecznionego lub półcienistego. Wszystkie rodzaje pnączy wymagają podpór, by miały możliwość piać się w górę.

   

 • Pnącza kwitnące

  Spis treści:

  1. Pnącza kwitnące
  2. Kwitnące rośliny pnące do ogrodu
  3. Wiciokrzew Henryego do ogrodu i na balkon
  4. Glicynia chińska szczepiona
  5. Ogród pełen pnączy

  Pnącza kwitnące

  Kwitnące pnącza doskonale prezentują się w kompozycji z innymi roślinami. Swoją dekoracyjną formę zawdzięczają nie tylko ozdobnym liściom, ale także wielobarwnym kwiatom, które doskonale prezentują się na tle zielonych liści oraz innych drzew i krzewów w ogrodzie. Pnącza kwitnące są bardzo łatwe w uprawie, praktycznie nie wymagają dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych - przy tym stanowią formę dekoracji przez długi okres czasu. W sklepie Ogrodowa Galeria dostępne są pnącza kwitnące wieloletnie, które będą ozdobą przez długi okres czasu. Niektóre odmiany są zimozielone - pięknie prezentują się na tle białego śniegu w okolicy.

  Kwitnące rośliny pnące do ogrodu

  Pnącza to rośliny bardzo uniwersalne. Doskonale wypełnią problematyczną rabatę w ogrodzie, świetnie sprawdzą się jako roślina okrywowa na murek. Pnącze rosnące wzdłuż ogrodzenia to świetna alternatywa dla żywopłotu - zajmuje mniej miejsca, więc świetnie sprawdzi się do niewielkiego ogrodu jako osłona przed otoczeniem. W sklepie Ogrodowa Galeria dostępne są pnącza, które świetnie sprawdzą się jako dekoracja na balkon lub taras. Niektóre odmiany rosnące w donicach są wieloletnie i zimozielone, dzięki czemu nie potrzebują dodatkowego okrycia na zimę i stanowią formę dekoracji przez kilka lat. W sklepie Ogrodowa Galeria dostępne są pnącza:

  • Wiciokrzew Henryego,
  • Glicynia chińska szczepiona,
  • Milin Amerykański.

  Wiciokrzew Henryego do ogrodu i na balkon

  Wiciokrzew Henryego to pnącze niezwykle dekoracyjne, zimozielone, ze względu na grube, skórzane liście w kolorze ciemnozielonym. W okresie zakwitania (czerwiec/lipiec) pojawiają się ozdobne kwiaty, które świetnie prezentują się na tle zielonych liści. Wiciokrzew swym wzrostem osiąga około 3 metry wysokości. Jest łatwy w uprawie i nie ma specjalnych wymagań co do zabiegów pielęgnacyjnych. Rośnie w każdej glebie ogrodowej, jednak źle znosi glebę piaszczystą. Preferuje stanowiska półcieniste i osłonięte od wiatru. Swoje zastosowanie znajdzie w każdym ogrodzie, świetnie będzie porastał pergole lub siatki i ogrodzenia. Doskonale prezentuje się także jako osłona na murki lub ściany, jednak należy pamiętać, że konieczne jest umieszczenie pergoli, ponieważ nie potrafi piąć się w górę samodzielnie po gładkich ścianach.

  Glicynia chińska szczepiona

  Glicynia chińska jest zdecydowanie jedną z najczęściej spotykanych oraz najbardziej dekoracyjnych roślin pnących w ogrodach. Charakteryzuje się drobnymi liśćmi w kolorze zielonym i drobnymi kwiatami w kolorze fioletowym, które tworzą przepiękne kwiatostany w wiszącej formie. Swym wzrostem osiąga 10-15 metrów wysokości, wymaga gleby żyznej, lekkiej, przepuszczalnej. Preferuje stanowiska nasłonecznione - promienie słoneczne mają pozytywny wpływ na kwitnienie roślin. Swoje zastosowanie znajdzie w ogrodach, w pobliżu altanek, na ścianach budynków i murków.

  Ogród pełen pnączy

  Pnącza stanowią świetną alternatywę dla żywopłotów. Zajmują o wiele mniej miejsca, a przy tym doskonale zapewniają prywatność w ogrodzie, osłaniając przed ciekawskimi sąsiadami lub przechodniami - w zależności, w jakim miejscu znajduje się ogród. Pnącza idealnie nadają się jako rośliny okrywowe na obdarte murki lub wieloletnie ogrodzenie. Niektóre odmiany dostępne w sklepie Ogrodowa Galeria potrafią swym wzrostem osiągnąć nawet do 20 metrów wysokości - mogą porastać ścianę budynków. Prawidłowa pielęgnacja pnączy sprawi, że będą rosły kilka, a nawet kilkadziesiąt lat. Zimą pnącza chronią budynek przed wydostaniem się ciepłego powietrza, latem zaś stanowią formę osłony - budynek nie nagrzewa się.

  Pnącza idealnie będą wyglądały posadzone obok drzew i krzewów ozdobnych. Pnąc się ku górze po pniu sprawią, że ogród nabierze nowego charakteru. Posadzone obok altany będą tworzyć naturalny parasol oraz zapewnią cień podczas upalnych, letnich dni.

 • Pnącza zimozielone

  Spis treści:

  1. Pnącza zimozielone - rośliny dekoracyjne cały rok
  2. Rośliny pnące - zimozielone pnącza
  3. Zimozielone pnącze - Wiciokrzew Henryego
  4. Bluszcz pospolity
  5. Pnącza zimozielone do ogrodu - pielęgnacja

  Pnącza zimozielone - rośliny dekoracyjne cały rok

  Pnącza należą do roślin często wybieranych do ogrodu ze względu na łatwą formę uprawy, stanowią formę dekoracji nawet na problematycznych rabatach, w świetny sposób zakryją mankamenty murków czy ogrodzenia - przy tym zajmują o wiele mniej miejsca, dlatego doskonale sprawdzą się nawet w najmniejszym ogrodzie. Pnącza warto sadzić również w okolicy ogrodzenia - rośliny pnące szybko rozrastają się tworząc naturalny żywopłot. To świetna forma dekoracji, a także osłony przed otoczeniem z zewnątrz.

  W sklepie ogrodowa Galeria dostępne są pnącza zimozielone, które wypełnią swą barwą ogród również zimą, doskonale prezentując się na tle białego śniegu w okolicy. Mimo, że pnącza są zimozielone, nie oznacza, że są również mrozoodporne. Niektóre odmiany wymagają dodatkowego zabezpieczenia, szczególnie w mroźne, bezśnieżne zimy. Pnącza oprócz formy dekoracyjnej mają również wiele innych zalet, jak na przykład rośliny rosnące w pobliżu budynku, pnące się po ścianie mogą zabezpieczać przed deszczem, przed nagrzaniem ściany w okresie letnim, oraz przed przenikaniem ciepłego powietrza na zewnątrz w okresie jesienno - zimowym.

  Rośliny pnące - zimozielone pnącza

  Pnącza ogrodowe mają wiele zastosowań w ogrodzie, niektóre odmiany równie dobrze radzą sobie posadzone w donicy na balkonie. Oprócz tego są łatwe w uprawie i nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Większość odmian zimozielonych utrzymuje swe liście oraz ich zieloną barwę również zimą, jednak niektóre z nich zrzucają liście zostawiając same pędy. W sklepie Ogrodowa Galeria oferujemy szeroki wybór roślin, w tym także pnącza zimozielone, np:

  • Wiciokrzew Henryego,
  • Bluszcz pospolity.

  Pnącza te należą do roślin często spotykanych w wielu ogrodach ze względu na niezwykle łatwą formę uprawy oraz funkcję dekoracyjną.

  Zimozielone pnącze - Wiciokrzew Henryego

  Wiciokrzew henryego jest pnączem często spotykanym w wielu ogrodach, parkach i nasadzeniach miejskich, ze względu na niesamowitą odporność na działanie czynników zewnętrznych oraz formę dekoracyjną. Wiciokrzew charakteryzuje się skórzanymi, ciemnozielonymi liśćmi, które doskonale przystosowane są do przetrwania zimy. W okresie zakwitania ( na przełomie czerwca i lipca) pojawiają się niewielkie kwiaty o purpurowej barwie. Wiciokrzew Henryego jest pnączem łatwym w uprawie i nie ma specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Swym wzrostem osiąga około 4 metry wysokości. Preferuje stanowiska półcieniste i osłonięte od wiatru. Rośnie w uniwersalnej glebie ogrodowej, jednak nie przepada za glebą piaszczystą. To roślina idealna do posadzenia w okolicy murków, ścian budynków, na pergole lub altanę. Może tworzyć naturalny parasol lub osłonę przed otoczeniem z zewnątrz.

  Bluszcz pospolity

  Pnącze ogrodowe stanowi niezwykle dekoracyjną formę w każdym ogrodzie, dlatego jest pożądane przez wiele osób podczas urządzania ogrodu. Sporym zainteresowaniem cieszą się również pnącza zimozielone dostępne w sklepie Ogrodowa Galeria, w tym Bluszcz. Należy do grupy roślin łatwych w uprawie, a dodatkowo potrafi łatwo przyzwyczaić się do warunków panujących w naszym klimacie. Swym wzrostem potrafi osiągać nawet do 20 metrów wysokości, dlatego doskonale nadaje się na ściany budynków. Posiada niewielkie, skórzane liście w kolorze zielonym, które łatwą przyczepiają się do ścian i podpór. Bluszcz preferuje stanowiska półcieniste lub cieniste, jednak niektóre odmiany o bardziej wybarwionych liściach mogą potrzebować więcej słońca. Mimo, że jest to roślina pnąca zimozielona, warto ją sadzić w miejscach osłoniętych od wiatru - podczas większych mrozów może przemarzać. Jest to roślina o wielu zastosowaniach. Sprawdzi się w nasadzeniach koło domu, w parkach i ogrodach miejskich.

  Pnącza zimozielone do ogrodu - pielęgnacja

  Pnącza ogrodowe należą do grupy roślin niezwykle łatwych w uprawie, nie wymagających specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych - dodatkowo potrafią rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat. Jednak jak wszystkie rośliny - potrzebują odpowiedniego stanowiska w ogrodzie, gleby oraz niektóre gatunki potrzebują również przycinania. Jeśli zapewnimy roślinom odpowiednie stanowisko oraz rodzaj gleby pnącze będzie rosło bujnie przez wiele lat. Niektóre pnącza zimozielone wymagają również zabezpieczenia przed mrozem. Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi ofertami roślin dostępnymi w sklepie Ogrodowa Galeria.