Proso rózgowate, Panicum virgatum Heavy Metal C2
search
  • Proso rózgowate, Panicum virgatum Heavy Metal C2
  • Proso rózgowate, Panicum virgatum Heavy Metal C2

Proso rózgowate, Panicum virgatum Heavy Metal C2

17,90 zł
Brutto 5 dni roboczych*

Odmiana ‘Heavy Metal’ to trawa o wyprostowanych pędach tworzących zwarte kępy. Charakteryzuje się niebiesko zielonymi liśćmi, które jesienią zmieniają swą barwę na żółtą. Roślina jest łatwa w uprawie, nie potrzebuje specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Ilość

 

Wygląd i gwarancja jakości roślin

 

Zasady dostawy

  Dramowy zwrot

14 dni

Proso rózgowate Heavy Metal - ozdobna trawa do ogrodu 

Proso rózgowate to wieloletnia trawa ozdobna, należąca do rodziny wiechlinowatych, pochodząca z terenów prerii północnoamerykańskich. 

Odmiana ‘Heavy Metal’ to trawa o wyprostowanych pędach tworzących zwarte kępy. Charakteryzuje się niebiesko metalicznymi liśćmi. Jest to bardzo rzadko spotykany odcień pośród traw ozdobnych. Na jesień strzelista kępa liści zaczyna się przebarwiać. Początkowo staje się intensywnie żółta i na zimę przechodzi w odcienie brązu. Dorasta do 80cm wysokości a w czasie kwitnienia osiąga 120 cm, jej średnica to około 40 cm. 

Od lipca na sztywnych pędach pojawiają się delikatne liczne kwiatostany, luźno powiewające nadają całej roślinie dużo lekkości. Beżowo-brązowe kwiaty jak koralik utrzymują się przez cała zimę. 

Roślina jest łatwa w uprawie, nie potrzebuje specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. 

 

Proso rózgowate Heavy Metal - wymagania 

  • stanowisko słoneczne

  • gleba żyzna, próchnicza, przepuszczalna, gliniasta 

  • podłoże umiarkowanie wilgotne

Proso rózgowate jest rośliną o małych wymaganiach, wykazuje dużą tolerancję do miejsca w jakich rośnie. Jednak najlepiej czuje się w glebach piaszczystych o umiarkowanym nawodnieniu. Wtedy też jej kwitnienie jest efektywniejsze. 

 

Proso rózgowate Heavy Metal - jak ciąć 

Cięcie zeszłorocznych liści przeprowadzamy w marcu. Cały chochoł ścinamy nisko nad ziemią i roślinę zasilamy nawozem wieloskładnikowym.

 

Proso rózgowate  - co ile sadzić 

Proso Squaw może zostać wykorzystane jako pojedynczy akcent dekoracyjny, jednak posadzona w grupie 3- 5 sadzonek na 1 mkw rabaty, stworzy ciekawą kompozycję. Zaleca się sadzić Proso w odstępach co 60-70 cm, oczywiście tą odległość można zmieniać w zależności jaki chcemy uzyskać efekt.

 

Proso rózgowate Heavy Metal - jak zimuje 

Proso w naszym klimacie jest w pełni mrozoodporny. Jednak młode sadzonki należy zabezpieczyć na zimę.  Starsze egzemplarze nie wymagają okrycia, zimuje w karpie korzeniowej. 

Warto na zimę nadziemną część  prosa związać w chochoł, zapobiegnie to złamaniu rośliny pod naporem śniegu. Tak przygotowana roślina będzie dużo estetyczniej wyglądać w ogrodzie niż pozostawiona luzem.

 

Proso rózgowate Heavy Metal - wytrzymałość

Proso jest rośliną niezwykle odporną na trudne warunki wzrostu. Poradzi sobie z zanieczyszczeniami środowiska, odporna na szkodniki i choroby, w pełni mrozoodporna. Jest w stanie przetrwać krótkotrwałą suszę. 

 

Jakie rośliny wysyłamy ?

Sadzonki Prosa z naszej szkółki na podkarpaciu wysyłane są w doniczkach o pojemności 2 litrów - C2. Wysyłamy tylko gęste, zdrowe i dobrze ukorzenione sadzonki.

Wiosną przycięte są krótko nad ziemią - gotowe do sadzenia. Nasze paczki pakujemy zawsze starannie aby rośliny dotarły do Ciebie w jak najlepszej kondycji najpóźniej do 5 dni od złożenia zamówienia.

 

Proso rózgowate Heavy Metal  - gdzie sadzić

Proso rózgowate  Heavy Metal znajdzie szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Będzie pasować do ogrodów naturalistycznych, przydomowych ogrodów skalnych. Jej srebrzyste zabarwienie bardzo dobrze będzie wyglądać w nowoczesnych aranżacjach. 

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie tej trawy w towarzystwie innych traw ozdobnych np Imperaty Red Baron, rośliny stworzą ciekawy kontrastTrawa będzie się dobrze prezentować w otoczeniu zbiorników, oczek wodnych czy strumyków.

Jeśli nie masz miejsca w ogrodzie to nic straconego, ponieważ Proso rózgowate dobrze znoszą uprawę w pojemnikach, z powodzeniem może być sadzony w donicach czy ozdobnych skrzyniach i zdobić balkon czy taras. 

Ażurowe, pięknie wybarwione kwiatostany bardzo ładnie się zasuszają i mogą zdobić ogród całą zimę lub wykorzystać je do kompozycji bukietowych. 

Proso rózgowate ze względu na małe wymagania i dużą tolerancję zmiennych warunków do uprawy nadaje się do sadzenia w przestrzeniach miejskich, parkach.

 

Proso rózgowate Heavy Metal - kompozycje

Proso świetnie będzie wyglądać pośród bylin kwitnących latem. Do tego typu kompozycji możesz wykorzystać np. rudbekie, jeżówki, ostróżki, werbena. 

 

7485-4560D
15 Przedmioty
Komentarze (0)