Azalia japońska, Azalea japonica Purpuratum C1,5
search
  • Azalia japońska, Azalea japonica Purpuratum C1,5
  • Azalia japońska, Azalea japonica Purpuratum C1,5

Azalia japońska, Azalea japonica Purpuratum C1,5

22,90 zł
Brutto 5 dni roboczych*

‘Purpurtraum’ to niski krzew ozdobny osiągający swym wzrostem około 30 cm wysokości. Na przełomie maja i czerwca pojawiają się niezwykle urokliwe kwiaty w kolorze purpurowo-fioletowym, tworzące obfite kwiatostany. Krzew ma luźny, lekko kulisty pokrój, jest łatwy w uprawie.

Ilość

 

Wygląd i gwarancja jakości roślin

 

Zasady dostawy

  Dramowy zwrot

14 dni

Azalia japońska - ozdobny krzew liściasty 

Azalia japońska to karłowy, wieloletni krzew ozdobny. Jest znany także pod nazwą rododendron japoński (rhododendron japonicum), pochodzi z rodziny wrzosowatych i jest półzimozielony - nie zrzuca liści na zimę. Naturalnym środowiskiem Azali japońskiej są rejony dalekowschodnie (Chiny, Japonia, Tybet, Himalaje)

Azalie jako krzewy kwitnące zachwycające ogromną ilością kwiatów. Czas kwitnienia przypada na przełom wiosny i lata. Azalie japońskie zaliczane są do nisko, wolno rosnących krzewów ozdobnych. Uważane są za najpiękniejsze krzewy liściaste spotykane w ogrodach. Swoim pokrojem przypominają spłaszczoną kopułę.

Występuje wiele odmian, różniących się rozmiarem a także wielkością i kolorem kwiatów. Mnogość barw pozwala stworzyć uroczą kompozycję w ogrodzie jak również na balkonie czy tarasie.

Azalia japońska PURPURTRAUM - odmiana o fioletowych kwiatach

‘Purpurtraum’ to niski krzew osiągający swym wzrostem około 30 cm wysokości, jednak rozrasta się na większą szerokość. Posiada drobne, skórzaste, liście w kolorze ciemnozielonym, które jesienią zmieniają swą barwę na brązową. Na przełomie maja i czerwca pojawiają się niezwykle urokliwe kwiaty w kolorze purpurowo-fioletowym, tworzące obfite kwiatostany. Krzew ma luźny, lekko kulisty pokrój, jest łatwy w uprawie.

Azalia japońska - uprawa 

  • stanowisko słoneczne, półcieniste 
  • podłoże kwaśne 3,5-4,5 pH  
  • gleba próchnicza, przepuszczalna 

Azalia japońska najlepiej czuje się w miejscu słonecznym o rozproszonym słońcu. Bezpośrednie słońce może poparzyć liście a posadzona w zbyt cienistym miejscu będzie słabiej kwitła. 

Najważniejszym w uprawie Japońskich różaneczników jest kwaśne podłoże, to warunek konieczny dla tej grupy roślin. 

Istotne jest utrzymanie wilgotnego podłoża, posadzone rośliny w pełnym słońcu wymagają częstego podlewania.

Azalia japońska - jak sadzić

Przygotowanie odpowiedniego podłoża dla Azali to klucz do obfitego kwitnienia. Przed posadzeniem krzewu glebę, należy  zakwasić w tym celu wymieszaj podłoże z torfem wysokim, kompostem lub obornikiem. Sadzimy Azalię o kilka centymetrów głębiej niż był w pojemniku. Po posadzeniu obficie podlewamy i lekko ugniatamy. Następnie ściółkujemy powierzchnię do tego najlepiej sprawdzi się kora sosnowa. 

Te wieloletnie krzewy ozdobne sadzimy w odległości 0,5-0,8 cm, w zależności jak bardzo się rozrastają. 

Azalia japońska - nawożenie 

Ważnym etapem pielęgnacji Różaneczników japońskich jest ich nawożenie. Stosujemy nawozy przeznaczone do roślin kwaśnolubnych, zgodnie z informacją od producenta. Jeśli wybieramy nawóz długodziałający wystarczy zastosować go raz w sezonie. Przy nawozach standardowych zabieg powtarzamy, pierwsza zasilenie przeprowadzamy wiosną a ostanie nie później niż koniec lipca. 

Brak odpowiedniego poziomu azotu w podłożu powodować może żółknięcie i zmniejszenie liści. Niedobór potasu objawia się ciemnieniem i matowieniem liści. Natomiast brak potasu można zaobserwować w momencie gdy liście żółkną od  wierzchołka i zwijają się ku górze.

Azalia japońska - zimowanie

Azalie japońskie są zaliczane do zimozielonych, mrozoodpornych krzewów ozdobnych. Najbardziej szkodliwe mogą być wysuszające wiatry i bezśnieżne zimy. Dlatego późną jesienią w przypadku małej ilości opadów zaleca się obfite podlanie roślin. 

Azalia japońska - przycinanie

Azalie japońskie nie wymagają regularnego cięcia. Wystarczy usunąć porażone i uszkodzone liście. Usuwanie przekwitłych kwiatów, powoduje lepszy rozwój. Niskie przycięcie starszego krzewu pozwoli na rozwój nowych pędów. 

Jakie rośliny wysyłamy ?

Sadzonki Azali z naszej szkółki na podkarpaciu wysyłane są w doniczkach o pojemności 1,5 litra - C1,5. Wysyłamy tylko gęste, zdrowe i dobrze ukorzenione sadzonki.

Wiosną przycięte są krótko nad ziemią - gotowe do sadzenia. Nasze paczki pakujemy zawsze starannie aby rośliny dotarły do Ciebie w jak najlepszej kondycji najpóźniej do 5 dni od złożenia zamówienia.

Azalia japońska - zastosowanie

Azalie japońskie to wieloletnie krzewy ozdobne o szerokim zastosowaniu. Sprawdzą się w wielu aranżacjach ogrodów przydomowych, w stylu japońskim czy minimalistycznym. Szeroka gama kolorystyczna karłowych krzewów pozwala na tworzenie przeróżnych kompozycji. 

Azalie japońskie idealnie sprawdzą się do uprawy w pojemnikach i donicach, będą stanowić ozdobę balkonów i tarasów. Pięknie będą się prezentować przy zbiornikach, oczkach wodnych - dodatkowo takie otoczenie zapewnia roślinie wilgotne powietrze co będzie jej sprzyjało. 

Azalie japońskie - z czym łączyć

Azalie japońskie łączone z różanecznikami, azaliami wielkokwiatowymi, pierisami, kiścieniami dadzą niezwykły efekt równowagi i harmonii w ogrodzie. 

Kwitnące piękności mogą być wykorzystane jako rośliny okrywowe, uzupełniając przestrzeń między np.  klonami japońskimi, wiśniami ozdobnymi, magnoliami. 

Dobrym towarzystwem dla Azali japońskich będą krzewy iglaste, jałowce, kosodrzewina.

AAE2-3923B
20 Przedmioty

Zobacz także

Komentarze (0)