Pieris japoński - azjatycka piękność

Pieris japoński - zimozielony krzew ozdobny o azjatyckim pochodzeniu

 

Pieris japoński jest niezwykle ciekawym zimozielonym krzewem ozdobnym. Należy do rodziny wrzosowatych. Wrzosowate są to niskie krzewinki, krzewy zaliczane do rodziny Ericales.

Pieris japoński pochodzi z Azji; dziko występuje w Japonii, Chinach i Tajwanie.

Jego naturalnym środowiskiem, gdzie rośnie najlepiej są górskie zarośla, wilgotne i chłodne stanowiska. Jest szczególnie lubiany i podziwiany za piękne nowe przyrosty w jaskrawym 

czerwonym kolorze. Liście są skórzaste zielone lub pstre; w zależności od odmiany.

Pieris japoński kwitnie wiosną i w zależności od odmiany od III do V. Kwiaty są bardzo zjawiskowe - dzwonki zebrane w okazałe grona. Kolory kwiatów pierisa zależne są od odmiany - kremowe, białe, różowe i  czerwone. Kwiaty pierisa są miododajne i chętnie odwiedzane przez owady.

Pierisy w zależności od odmiany dorastają od 0,5m do 3m wysokości. Tworzą zwarte, gęste kępy krzewów. Pieris japoński rośnie stosunkowo wolno i nie jest gatunkiem inwazyjnym.Gdzie posadzić pieris japoński?

 

Pierisy z racji tego, że są roślinami wrzosowatymi bardzo lubi towarzystwo innych pokrewnych krzewów. Pięknie komponuje się z różanecznikami, azaliami japońskimi, hortensjami ogrodowymi. Doskonale komponuję się wrzosami i wrzoścami ze względu na wymianę walorów dekoracyjnych. Kiedy posadzisz pierisa z wrzosami i wrzoścami będziesz posiadaczem pięknej rabaty ozdobnej o każdej porze roku.Co lubi pieris japoński?

 

Pieris japoński ze względu na swoje pochodzenie - krzew wrzosowaty - wymaga stanowiska z glebą kwaśną pH4-5, gleba powinna być lekka i przepuszczalna. Najlepiej rośnie zarówno w miejscach jasnych, lekko słonecznych oraz lekko zacienionych z rozproszonym światłem. Idealnym stanowiskiem dla pierisa japońskiego jest miejsce osłonięte od wiatrów, szczególnie zimą ze względu na możliwość wystąpienia suszy fizjologicznej. Lubi powietrze i stanowiska wilgotne ale przepuszczalne. 

 

Ze względu na to, iż jest to roślina zimozielona powinniśmy zadbać o pierisa japońskiego gdy mamy do czynienia z zimą bezśnieżną i wietrzną. Należy osłonić go od wysuszających wiatrów. Pieris japoński w Polsce zimuje dość dobrze i nie stwarza problemów w uprawie.

Bardzo lubi rosnąć w towarzystwie innych roślin, krzewów ozdobnych o podobnych wymaganiach, z którymi tworzy przepiękne kompozycje.

 

Powiem Ci jak sadzić pieris japoński

 

Najlepszym podłożem dla pierisa japońskiego jest mieszanka kwaśnego torfu z ewentualnym dodatkiem mielonej, sezonowanej kory sosnowej. Podczas sadzenia wiosną warto jest zadbać o odpowiednią ilość nawozu do roślin wrzosowatych bądź kwaśnolubnych. Odpowiednie nawożenie wpływa na dobre rośniecie i obfite kwitnienie pierisa.

Pierisy japońskie to krzewy zimozielone kwitnące  - pamiętaj o tym gdy planujesz rabate z roślinami iglastymi, bedzie to piękne urozmaicenie.

Po posadzeniu warto wyściółkować glebę wokół pierisa korą sosnową lub mulczem z drzewnym, aby ograniczyć rozrost chwastów i nadmierne parowanie wilgoci z gleby. Ściółkowanie podłoża wokół krzewów wrzosowatych chroni je również przed zimowym przemarznięcie.

W jesieni, kiedy mamy do czynienia z suchą i  ciepłą aurą warto zadbać o dobre nawodnienie krzewów pierisa co dodatkowo dobrze wpłynie na zimowanie. Pieris japoński  jest rośliną zimozieloną i dlatego dobre nawodnienie jest bardzo ważne w czasie suchych i bezśnieżnych zim. Zmniejsza ryzyko suszy fizjologicznej.

 

Mam dla Ciebie dobrą radę!

 

Podczas ciepłej i lekkiej zimy okrycie pierisów japońskich nie jest wymagane jednak mogą zdarzyć się epizody dużego mrozu. Nagle temperatura może spaść dużo poniżej -10 stopni, pamiętaj wtedy o dodatkowym zabezpieczeniu pierisów białą agrowłókniną aby duży mróz nie wysuszył jego zimozielonych liści. Kondycja krzewów po zimie będzie zdecydowanie lepsza.

 

Jaką odmianę pierisa posadzić?

 

Wszystko zależy od tego jakie kolory roślin lubisz. Jeśli Twój ogród to kompozycja roślin o liściach zielonych to odmian jest kilka. Szczególnie ozdobny pod względem koloru i błyszczącej barwy liścia jest pieris japoński ‘CUPIDO’. Kiedy lubisz nasadzenia komponować z lekka ekstrawagancją wybierz pierisy z liśćmi dwubarwnymi takie jak pieris ‘VARIEGATA’ lub pieris ‘LITTLE HEATH’.

pieris

Mam dla Ciebie pomysł na żywopłot!

 

Pieris japoński jest idealną rośliną na żywopłot. Ma wiele zalet ze względu na to iż jest zimozielony, łatwy w uprawie i możliwość formowania na żądaną wysokość.

Możesz stworzyć bardzo dekoracyjny żywopłot zarówno średniej wielkości około 1,5m jak i niską obwódkę około 0,5m dla innych roślin.

All comments

Leave a Reply