Ognik szkarłatny, Pyracantha coccinea KUNTAYI C5
search
  • Ognik szkarłatny, Pyracantha coccinea KUNTAYI C5
  • Ognik szkarłatny, Pyracantha coccinea KUNTAYI C5

Ognik szkarłatny, Pyracantha coccinea KUNTAYI C5

42,90 zł
Brutto 5 dni roboczych*

Krzew o ciernistych, wyprostowanych i sztywnych pędach. Posiada ciemnozielone, błyszczące liście. Największą funkcję dekoracyjną pełnią pojawiające się w sierpniu jaskrawo czerwone owoce.

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

 

Wygląd i gwarancja jakości roślin

 

Zasady dostawy

  Dramowy zwrot

14 dni

Ognik szkarłatny - dekoracyjny, wieloletni krzew ozdobny. 

Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) to wieloletni krzew ozdobny zaliczany do rodziny różowatych. Pochodzi z rejonów południowej Europy i południowo-zachodniej Azji. 

Ognik to zimozielony krzew liściasty o gęstym, nieregularnym pokroju. Pędy sztywne, pokryte kolcami, lekko przewieszające się. Liście Ognika są lancetowate, ciemnozielone i błyszczące. Cierniste krzewy dorastają zazwyczaj do 1-2,5m wysokości i 1,5m szerokości - ich rozmiary różnią się w zależności od odmiany. 

Ognik jest krzewem kwitnącym, jego drobne ale liczne białe kwiaty pokrywają pędy od maja do lipca. Kwiaty zebrane w baldachogrona są miododajne i przyciągają pożyteczne owady. 

Dodatkową i największą ozdobą Ognika są jego kuliste owoce, które zawiązuje późnym latem. Ich kolor może się różnić w zależności od odmiany, od żółtego po czerwony. Owoce Ognika są ozdobą krzewu zimą o ile nie zostaną zjedzone przez ptaki - dla ludzi te owoce są trujące. 

Ognik szkarłatny Kuntayi - Krzew o dekoracyjnych owocach

Wolno rosnący krzew ozdobny o zwartym pokroju. Swym wzrostem osiąga do 1 m wysokości i szerokości. Krzew o ciernistych, wyprostowanych i sztywnych pędach. Posiada ciemnozielone, błyszczące liście. Krzew jest częściowo zimozielony, jednak w mroźniejsze zimy liście opadają.

W maju pojawiają się liczne kwiaty w białym kolorze. Największą funkcję dekoracyjną pełnią pojawiające się w sierpniu jaskrawo czerwone owoce, które utrzymują się aż do grudnia. 

Ognik szkarłatny - uprawa 

  • stanowisko słoneczne, półcieniste
  • gleba piaszczysto-gliniasta, przeciętna ogrodowa
  • umiarkowane podlewanie 

Najlepiej ognik szkarłatny czuje się w miejscach słonecznych ale osłoniętych od wiatru. Jego wymagania glebowe nie są duże, z powodzeniem będzie rósł w przeciętnej glebie ogrodniczej.

Ognik szkarłatny - podlewanie 

Ognik szkarłatny bardzo dobrze radzi sobie z suszą, posadzony w glebie wilgotnej nie wymaga częstego podlewania. Natomiast późną jesienią dobrze jest nawodnić podłoże, ponieważ jest to roślina zimozielona może być narażona na suszę fizjologiczną.

Świeżo posadzone krzewy należy początkowo regularnie podlewać, aby mogły się dobrze ukorzenić. 

Ognik szkarłatny - cięcie

Ognik nie wymaga regularnego przycinania. Jedynie na wiosnę przeprowadzamy cięcie pielęgnacyjne. Usuwamy chore, przemarznięte, uszkodzone, martwe gałązki. Usuwamy nadmiernie wybujałe pędy

Zbyt mocne przycięcie może spowodować słabsze kwitnienie i owocowanie ognika, ponieważ krzew kwitnie na pędach zeszłorocznych.

Ognik szkarłatny - zimowanie

Młode egzemplarza mogą wymagać okrycia w wietrzne i bezśnieżne zimy. Jednak z wiekiem nabierają odporności. 

Jakie rośliny wysyłamy

Sadzonki Ognika szkarłatnego   z naszej szkółki na podkarpaciu wysyłane są w doniczkach o pojemności 5 litrów - C5. Wysyłamy tylko gęste, zdrowe i dobrze ukorzenione sadzonki.

Wiosną przycinamy odpowiednio krzewy - gotowe do sadzenia. Nasze paczki pakujemy zawsze starannie aby rośliny dotarły do Ciebie w jak najlepszej kondycji najpóźniej do 5 dni od złożenia zamówienia

Gdzie i z czym możesz posadzić Ognika Kuntayi

Ognik szkarłatny nadaję się na formowane żywopłoty sadzony wzdłuż ogrodzeń czy ścieżek. Nadaje się do uprawy w pojemnikach czy donicach.

Czerwone owoce ognika będą się pięknie prezentować na tle pierzastych kwiatostanów miskantów czy innych traw ozdobnych. Dobrym towarzystwem dla ciernistego krzewu będą np. berberys lub tawlina jarzębolistna.

Ogniki wykazują dużą tolerancję do zanieczyszczeń środowiska, dlatego często sadzone są w przestrzeni miejskie. 

49EB-14928_20220916092736
2 Przedmioty

Zobacz także

Komentarze (0)