14 dni na zwrot Darmowa dostawa od 399 zł sklep@ogrodowagaleria.pl (+ 48) 537 540 537

Spis treści:

 1. Trawy ozdobne
 2. Trawy ozdobne wysokie
 3. Trawy ozdobne średnie
 4. Trawy ozdobne niskie
 5. Trawy kwitnące
 6. Trawy o ozdobnych liściach
 7. Trawy ozdobne na słońce
 8. Trawy ozdobne do cienia
 9. Trawy ozdobne w donicach
 10. Trawy ozdobne na balkon
 11. Trawy ozdobne zimozielone

Trawy ozdobne

Wszelkiego rodzaju trawy ozdobne świetnie nadają się do aranżacji ogrodu, są długowieczne, nie mają specjalnych wymagań, są bardzo łatwe w uprawie i rzadko atakowane przez szkodniki. Trawy ozdobne świetnie będą komponowały się z bylinami i kwiatami ozdobnymi, a także posadzone w kępie jako główna forma dekoracji. Trawy ozdobne w zależności od gatunku są wysokie lub niskie, o ozdobnych, barwnych liściach oraz kwiatach. 

Trawy ozdobne wysokie

Ten gatunek traw ozdobnych sprawdzi się szczególnie do ogrodu urządzonego w naturalnym, dzikim stylu. Świetną formę dekoracji będą tworzyły trawy znajdujące się w pobliżu oczek wodnych, murków, ogrodzeń oraz skalniaków. Trawy ozdobne wysokie osiągają wysokość powyżej 1 metra wysokości. Podczas wyboru traw do ogrodu najważniejsze jest dopasowanie danego gatunku do jakości gleby w ogrodzie. Dostępne są gatunki, które sprawdzą się na stanowiskach nasłonecznionych, w glebach bardziej piaszczystych, a także trawy lubiące stanowiska bardziej zacienione. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji, jednak należy pamiętać o regularnym podlewaniu w okresie suszy, a w okresie wiosennym warto przycinać zeschnięte źdźbła. Nie wszystkie gatunki traw ozdobnych są mrozoodporne, dlatego w okresie jesienno - wiosennym należy okryć trawy włókniną. Niektóre gatunki wymagają podpory, ze względu na ciężar i wysokość, jaką osiągają. 

Trawy ozdobne średnie

Trawy ozdobne średnie stanowią formę dekoracji w ogrodzie w kompozycji z innymi roślinami oraz jako solitery. Mogą być również wykorzystywane do bukietów i ozdobnych kompozycji kwiatowych. Rosną na wysokość 50-100 cm. W zależności od gatunku, trawy ozdobne przybierają różne kolory liści, niektóre gatunki są bogaty w kwiaty. Nie są bardzo wymagające, większość gatunków jest bardzo łatwa w uprawie, jednak niektóre z nich potrzebują regularnego podlewania szczególnie w okresie suszy, a także nawożenia. Trawy ozdobne najlepiej podlewać nawozem bogatym w potas. Niektóre gatunki warto okryć włókniną w okresie jesienno - zimowym, w celu zabezpieczenia przed mrozem i wiatrem. 

Trawy ozdobne niskie

Wśród roślin ogrodowych, coraz większą popularnością cieszą się trawy ozdobne ogrodowe idealnie sprawdzające się na skalniaki, rabaty, w pobliżu ogrodzenia i muru. Osiągają zazwyczaj wysokość od 30 do 50 cm. Nadają się również jako ozdoba do bukietów lub kompozycji kwiatowych. Trawy ozdobne niskie są bardzo łatwe w uprawie, niektóre z nich nie wymagają praktycznie żadnej pielęgnacji. W zależności od gatunku, w okresie jesienno - zimowym warto okryć trawy włókniną, aby nie przemarzły. Idealnie sprawdzają się jako forma dekoracji z połączeniu z kwiatami i bylinami, sprawdzą się także jako ozdoba obok oczek wodnych oraz posadzone pod koronami drzew i krzewów. 

Trawy kwitnące

Trawy ozdobne to rośliny mało wymagające i bardzo łatwe w uprawie, jednak przed wyborem danego gatunku do ogrodu należy wziąć pod uwagę wysokość traw, wygląd oraz wymagania rośliny. Trawy kwitnące o bardzo charakterystycznych kwiatach świetnie będą komponowały się z bylinami oraz krzewami, ale mogą stanowić formę dekoracji jako solitery, posadzone w centrum uwagi. Ze względu na charakterystyczny wygląd z pewnością będą przykuwały uwagę. Najlepiej sprawdzą się w ogrodach urządzonych w naturalnym stylu o lekko dzikim charakterze. Są bardzo łatwe w uprawie, jednak niektóre gatunki wymagają regularnego podlewania, szczególnie w okresie suszy. Zeschnięte źdźbła trawy najlepiej jest przycinać wiosną. Trawy ozdobne, które nie są odporne na mróz należy odpowiednio zabezpieczyć. Doskonale sprawdzą się na skalniaki, rabaty, w okolicy stawów i oczek wodnych oraz pod koronami drzew. 

Trawy o ozdobnych liściach 

Wśród wielu odmian i gatunków traw ozdobnych wyróżniamy trawy o ozdobnych liściach, które z tego powodu zyskały sporą popularność wśród roślin ozdobnych. Świetnie będą komponowały się na tle krzewów, ze względu na barwne liście przykuwające uwagę. Mogą być również posadzone w widocznym miejscu jako solitery. Charakteryzują się wielobarwnymi liśćmi, często we wzory, osiągają różne wysokości, w zależności od gatunku. Wiele gatunków traw o ozdobnych liściach lubi stanowiska nasłonecznione, o przepuszczalnym podłożu. Trawy o ozdobnych liściach nie wymagają specjalnej pielęgnacji, jednak niektóre gatunki warto okryć włókniną w okresie jesienno - zimowym, aby zabezpieczyć przed mrozem i silnym wiatrem. Trawy ozdobne doskonale sprawdzają się jako forma dekoracji w ogrodzie, mogą tworzyć również formę okrywową, ale wykorzystywane są również jako ozdoba do bukietów i kompozycji kwiatowych.

Trawy ozdobne na słońce

Trawy ozdobne to jedne z najmniej wymagających roślin ozdobnych w ogrodzie, do ich grona szczególnie możemy zaliczyć trawy lubiące stanowiska nasłonecznione, rosnące w glebie suchej, piaszczystej. Doskonale sprawdzą się jako forma dekoracji pod krzewami i koronami drzew, na skalniaki, rabaty czy jako ozdoba obok domu. Trawy ozdobne na słońce nie są wymagające, nie potrzebują praktycznie żadnej pielęgnacji, jednak zeschnięte źdźbła warto przycinać na wiosnę. Niektóre gatunki swoim wyglądem przypominają gęsty pióropusz, dlatego świetnie będą wyglądać posadzone w kępach. 

Trawy ozdobne do cienia

Wiele roślin do ogrodu wymaga stanowiska zacienionego. Wśród nich możemy wyróżnić również trawy ozdobne, które najlepiej sprawdzą się posadzone w rabatach, pod koroną drzew i krzewów oraz w kępie jako solitery. Trawy ozdobne do cienia w zależności od gatunku osiągają różne wysokości. Najlepiej sprawdzą się w ogrodach o naturalnym stylu, w lekko dzikim charakterze. Są bardzo łatwe w uprawie, nie wymagają szczególnej pielęgnacji, jednak niektóre gatunki wymagają regularnego podlewania, szczególnie w okresie suszy. Niektóre z gatunków należy okryć na okres zimy, aby zabezpieczyć przed mrozem. Zeschnięte źdźbła trawy należy przycinać, najlepiej w okresie wiosennym. Trawy ozdobne pełnią funkcję dekoracyjną, doskonale sprawdzą się jako solitery, umieszczone w centrum, a także mogą być posadzone w rabatach pod ogrodzeniem, jako żywopłot. 

Trawy ozdobne w donicach

Rośliny w ogrodzie doskonale, a przede wszystkim naturalnie wyglądają posadzone w gruncie, w kompozycji z krzewami i drzewami, ale świetnie będą pełniły funkcję ozdobną posadzone w szerokich donicach lub skrzyniach, nadając ogrodowi nowego uroku i charakteru. Jednak przed posadzeniem traw ozdobnych w donicy należy wybrać gatunek odpowiednio przystosowany do życia w pojemnikach. Trawy ozdobne w donicach idealnie wypełniają wolną przestrzeń w ogrodzie, mogą być również umieszczone na balkonie lub tarasie. Warto wybierać trawy zimozielone, które będą stanowiły formę dekoracji również w okresie zimowym. Najlepiej wybierać trawy wieloletnie, które będą stanowiły formę dekoracji przez długie lata, doskonale sprawdzą się dla osób zabieganych. 

Trawy ozdobne na balkon

Trawy ozdobne świetnie komponują się na tle krzewów i drzew ogrodowych, ale mogą również stanowić świetną formę aranżacji na balkonie lub tarasie. Wybierając trawy ozdobne na balkon lub taras, szczególnie na wyższe piętra, należy dostosować roślinę do panujących warunków. Należy zwrócić uwagę na wiatr oraz stopień nasłonecznienia, najlepiej sprawdzą się trawy lubiące słońce i odporne na wiatr. Trawy ozdobne w donicach świetnie będą wyglądały posadzone w donicy samotnie, a także w kompozycji z bylinami lub innego rodzaju rośliną. Warto wybrać trawy bogate w kwiaty lub gatunki o ozdobnych liściach. Będą efektownie zdobiły przestrzeń na balkonie i z pewnością przyciągną uwagę sąsiadów. Trawy ozdobne w donicach nie wymagają specjalnej pielęgnacji, jednak większość gatunków posadzonych w pojemnikach wymaga nawożenia. W zależności od gatunku trawy należy również pamiętać o nawadnianiu rośliny, a suche źdźbła trawy należy przycinać w okresie wiosennym. Ze względu na duże zróżnicowanie, trawy ozdobne będą wyglądały atrakcyjnie na każdym balkonie. 

Trawy ozdobne zimozielone

Trawy ozdobne świetnie sprawdzą się w każdego rodzaju ogrodzie, a szczególnie w ogrodzie o charakterze naturalnym. Wybierając trawy ozdobne do ogrodu warto wziąć pod uwagę trawy zimozielone, które będą pełniły formę dekoracji w ogrodzie również zimą. Trawy ozdobne zimozielone są odporne na czynniki atmosferyczne, w tym także mróz. Nawet jeśli w okresie zimowym wydaje nam się, że trawy lekko przemarzły, w okresie wiosennym szybko się zregenerują, przykuwając uwagę nietypowym wyglądem. Trawy ozdobne zimozielone, podobnie jak większość traw ozdobnych nie wymagają specjalnej pielęgnacji, jednak na okres zimowy warto wyłożyć warstwę kory. Niektóre gatunki traw w czasie zimy potrzebują nawodnienia, aby zapobiegać przed suszą fizjologiczną. 

BEZPIECZNE ZAKUPY
 • Różne formy płatności
 • Bezpieczne przelewy
 • Gwarantowany zwrot pieniędzy
 • Szyfrowane dane i transakcje
 • Kontakt ze sprzedawcą
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl