Aktywne filtry

Home

Podkategorie

  • Krzewy iglaste

    Spis treści:

    1. Krzewy iglaste
    2. Iglaki o srebrnych igłach
    3. Iglaki w kolorze zielonym
    4. Iglaki w kolorze żółtym
    5. Iglaki o pstrych igłach
    6. Iglaki płożące i iglaki rozłożyste
    7. Iglaki miniaturowe i iglaki kuliste
    8. Iglaki na żywopłot i szczepione nisko
    9. Iglaki szczepione na pniu
    10. Iglaki na balkon i iglaki w donicach

    Krzewy iglaste

    Krzewy iglaste są równie często wybierane podczas urządzania ogrodu jak krzewy liściaste. Charakterystyczną cechą krzewów iglastych są liczne pędy w kształcie igieł, najczęściej w odcieniach koloru zielonego, ale w zależności od gatunku występują również w kolorze żółtym i srebrnym. Krzewy iglaste ze względu na swoje zróżnicowanie dają wiele możliwości. Świetnie wyglądają pojedynczo posadzone w ogrodzie oraz mogą stanowić piękne tło dla innych, mniejszych roślin ozdobnych. Doskonale nadają się na formowanie żywopłotu, są podatne na cięcia, to również dobry sposób, by stworzyć zasłonę przed ciekawskimi sąsiadami. Wiele gatunków idealnie nadaje się do formowania przeróżnych kształtów. Krzewy iglaste charakteryzują się tym, że są zielone przez cały czas, nawet podczas okresu zimowego, dlatego stanowią świetną formę ozdobną wokół domu przez cały rok.  

    Iglaki o srebrnych igłach 

    Krzewy iglaste w kolorze srebrnym świetnie prezentują się na tle innych roślin, a ich charakterystyczną cechą są igły w odcieniach niebieskiego i srebrnego. Ten rodzaj krzewów jest bardzo łatwo dostępny w sklepach ogrodniczych i szkółkach roślin, ze względu na duże zainteresowanie wśród osób urządzających ogród. Krzewy iglaste doskonale sprawdzą się nie tylko w ogrodzie, ale też jako ozdoba obok domu. W okresie zimowym krzewy przyozdobione w świąteczne ozdoby sprawiają, że przestrzeń wokół domu wygląda przytulnie, a jednocześnie elegancko. Swój charakterystyczny kolor zawdzięczają grubej warstwie wosku, który pokrywa zielone igły. Stanowi on formę ochrony przed parowaniem wody z łusek, dzięki czemu zapewnia roślinie byt w okresie silnych mrozów oraz ostrych upałów. Srebrne iglaki wymagają stanowisk nasłonecznionych, ponieważ w cieniu będą tracić swój charakterystyczny kolor przybierając barwę zieleni. Większość gatunków krzewów o srebrnych igłach potrzebuje żyznej gleby oraz odpowiedniego nawodnienia. 

    Iglaki w kolorze zielonym 

    Zielone iglaki znajdą swoje zastosowanie w ogrodzie o każdym rodzaju, a także samotnie posadzone obok domu. Stanowią dekoracyjną formę same w sobie oraz tło dla innych krzewów i kwiatów ozdobnych. Są mrozoodporne, mało wymagające, bardzo łatwe w uprawie - nie potrzebują specjalnej pielęgnacji. Ich ogromną zaletą jest to, że są zimozielone, dlatego dekorują nasz ogród również w okresie zimowym. Świetnie wyglądają przyprószone białym puchem śnieżnym. Krzewy iglaste w kolorze zielonym są podatne na cięcia, dlatego możemy formować je na żywopłot lub inne dowolne kształty. Większość odmian iglaków w kolorze zielonym jest cieniolubne, wymagają żyznej, wilgotnej gleby. Wiele odmian tego gatunku posadzone samotnie potrafi osiągać wzrost nawet do kilku metrów wysokości.  

    Iglaki w kolorze żółtym

    Krzewy iglaste o igłach w odcieniach żółtego świetnie komponują się w ogrodzie między krzewami o igłach zielonych oraz niebieskich. Ten rodzaj krzewów wygląda na muśnięty promieniami słońca nawet w pochmurne dni, z tego też względu cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Iglaki o żółtym zabarwieniu powstają w wyniku hodowli. Wymagają stanowisk lekko nasłonecznionych - w cieniu tracą swoją barwę i przybierają odcień zielony. Najlepiej czują się lekko osłonięte wyższymi krzewami chroniącymi przed mocnym promieniowaniem słonecznym, które może uszkodzić nowo wyrośnięte pędy. Iglaki w kolorze żółtym swoją najbardziej intensywną barwę przybierają w okresie wiosennym, kiedy wypuszczają nowe pędy. 

    Iglaki o pstrych igłach 

    Krzewy iglaste o igłach w pstrych kolorach świetnie komponują się na tle zielonych krzewów i stanowią formę dekoracji każdego ogrodu, również w okresie zimowym. Iglaki o pstrych igłach występują w barwach zielono - żółtych oraz zielono - białych. Krzewy iglaste są zimozielone, podatne na cięcia, można z nich uformować wiele kształtów, łatwe w uprawie - nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Atrakcyjną cechą krzewów iglastych są szyszki, które w okresie letnim i jesiennym dodają charakteru i dodatkowych barw. Krzewy iglaste o pstrych igłach najlepiej czują się na stanowiskach średnio nasłonecznionych, posadzone między innymi krzewami, które będą osłaniać pędy w żółtych oraz białych kolorach przed działaniem promieni słonecznych. Wymagają gleby żyznej, dobrze nawodnionej. Iglaki o kolorowych igłach najlepiej sprawdzą się w kompozycji z zielonymi krzewami. W połączeniu z innymi kolorowymi krzewami mogą stworzyć wrażenie niechcianego bałaganu. 

    Iglaki płożące i iglaki rozłożyste

    Krzewy iglaste płożące to gatunek roślin sprawiający wrażenie pełzającego krzewu oraz żywego dywanu. Liczne gałązki w połączeniu z ziemią potrafią się ukorzenić. Świetnie sprawdzą się do ogrodu oraz posadzone przed domem, jednak najlepiej czują się na skarpach, ogrodach skalnych i rabatach. To gatunek roślin okrywowych, doskonale nadają się do okrywania innych roślin. Iglaki płożące swoje zastosowanie znajdą o każdej porze roku - idealnie sprawdzą się wśród kolorowych kwiatów, jak i w okresie zimowym przyprószone śniegiem. Są bardzo łatwe w uprawie - nie wymagają praktycznie żadnej pielęgnacji. Ze względu na szerokie rozrastanie - krzewy płożące należy odpowiednio regularnie przycinać. Najlepiej znoszą cięcie w okresie wiosennym, od kwietnia do czerwca. 

    Iglaki rozłożyste podobnie jak krzewy iglaste płożące stanowią formę dekoracyjną w każdym ogrodzie. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji, jedynie należy je regularnie przycinać ze względu na szerokie pole rozrostu. Rosną w każdej glebie ogrodowej, są mrozoodporne i zimozielone. Doskonale wyglądają w okresie zimowym przyprószone białym puchem. Świetnie komponują się na tle kolorowych kwiatów i innych roślin. 

    Iglaki miniaturowe i iglaki kuliste

    Krzewy iglaste o niewielkich rozmiarach stanowią formę dekoracyjną każdego ogrodu, a także świetnie sprawdzą się na balkon i taras. Iglaki miniaturowe to doskonała alternatywa dla wysokich krzewów, idealnie sprawdzą się w ogrodzie o niewielkich rozmiarach. Występują w wielu kształtach i kolorach, zajmują niewielką przestrzeń i pięknie wyglądają przez cały rok. Sprzedawane są w plastikowych pojemnikach. Świetnie czują się w miejscach nasłonecznionych, jednak w upalne dni warto zapewnić im nieco cienia z uwagi na delikatne, zielone igły. Preferują lekko wilgotną glebę oraz wymagają odpowiedniego nawożenia. Krzewy przesuszone często atakowane są przez szkodniki, m.in. mszyce. W celu zwalczenia nieproszonych gości, roślinę należy spryskać specjalnym preparatem do ochrony roślin. 

    Iglaki kuliste podobnie jak krzewy miniaturowe swoje zastosowanie znajdą szczególnie w ogrodach o niewielkich rozmiarach oraz na balkonach i tarasach. Dobrze czują się posadzone w donicach. Ze względu na różnorodność kształtów, barw i rozmiarów krzewy kuliste sprawiają, że ogród nabiera nowego charakteru. Krzewy posadzone w donicach należy regularnie podlewać oraz nawozić. Ze względu na ich niewielki wzrost, doskonale będą wyglądać na tarasie i balkonie. 

    Iglaki na żywopłot i szczepione nisko 

    Krzewy iglaste na żywopłot są jednymi z najczęściej wybieranych roślin iglastych. Żywopłot, jak sama nazwa wskazuje to naturalna forma ogrodzenia, świetnie komponuje się z innymi krzewami w ogrodzie oraz stanowi tło dla kolorowych kwiatów i roślin. Wiele odmian iglaków na żywopłot jest odpornych na mróz, dlatego świetnie sprawdzą się przez cały rok, także zimą. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji, jednak należy pamiętać o odpowiednim przycinaniu. Iglaki na żywopłot są odporne na cięcia, dlatego można z nich uformować wiele kształtów. 

    Iglaki szczepione nisko cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na piękny wygląd oraz są zimozielone, dzięki czemu doskonale wyglądają w ogrodzie również zimą. Krzewy iglaste szczepione nisko doskonale sprawdzą się zarówno w dużych ogrodach na tle wysokich krzewów, ale także w ogrodach mniejszych rozmiarów. Iglaki nisko szczepione nadają się także do sadzenia w pojemnikach na taras lub balkon. Są łatwe w uprawie, jednak należy zwracać uwagę czy krzewy są odporne na wiatr i mróz. 

    Iglaki szczepione na pniu 

    Krzewy iglaste szczepione na pniu doskonale sprawdzą się w ogrodzie na tle innych krzewów, ale także na tarasie czy balkonie. Iglak na pniu pełni funkcję dekoracyjną przez cały rok, także w okresie zimowym. Jednak nie wszystkie iglaki są odporne na mróz. Większość iglaków szczepionych na pniu wymaga odpowiedniego okrycia włókniną, w celu ochrony przed intensywnym mrozem oraz wiatrem. Oprócz tego nie wymagają specjalnej pielęgnacji, są odporne na cięcia, dlatego z łatwością możemy uformować koronę krzewu w kształcie kuli. Nie każdy przepada za krzewami kulistymi, dlatego iglaki na pniu występują również w wielu innych kształtach. 

    Iglaki na balkon i iglaki w donicach 

    Iglaki na balkon to krzewy szczególnie pożądane przez osoby, które nie mają możliwości posiadania własnego ogrodu. Podczas wyboru krzewu na balkon należy zwrócić uwagę na poziom nasłonecznienia. Wiele krzewów lubi stanowiska nasłonecznione, jednak wyróżniamy też takie, które wolą miejsca bardziej zacienione. Na rodzaj nasłonecznienia ma wpływ kolor igieł. Krzewy w kolorze żółtym i jasnozielonym lepiej czują się w miejscach nasłonecznionych, a krzewy ciemnozielone wolą stanowiska w cieniu. Iglaki w donicach nie balkon nie wymagają szczególnej pielęgnacji, należy jednak pamiętać o wyrywaniu chwastów z donic, regularnym przycinaniu oraz odpowiednim nawadnianiu roślin. Krzewy iglaste na balkonie stanowią formę dekoracyjną, jednak iglaki w donicach możemy również umieścić w ogrodzie lub przed domem. Będą doskonale komponować się na tle innych roślin oraz stanowić formę dekoracyjną umieszczone pojedynczo. 



  • Drzewa iglaste

    Spis treści:

    1. Drzewa iglaste
    2. Drzewa iglaste szczepione na pniu
    3. Solitery
    4. Drzewa iglaste kolumnowe
    5. Drzewa iglaste na choinki

    Drzewa iglaste

    Drzewa iglaste są jednymi z najczęściej wybieranych drzew do ogrodu, podobnie jak krzewy iglaste, jednak drzewa różnią się od krzewów przede wszystkim wielkością. Drzewa iglaste stanowią świetną formę dekoracji w ogrodzie, często wybierane są też na żywopłot. Potrafią osiągnąć wysokość nawet do ponad 3 metrów wysokości, jednak zazwyczaj rosną do 2 metrów. Są długowieczne, dzięki czemu raz zasadzone mogą stanowić formę dekoracji przez długi okres czasu. Należy pamiętać o odpowiednim przycinaniu, większość drzew iglastych jest mrozoodpornych. Są zimozielone, dlatego świetnie wyglądają przez cały rok, również w okresie zimowym. Drzewa iglaste przyprószone białym śniegiem nadają otoczeniu nowego charakteru, a ozdobione świątecznymi lampkami sprawiają, że ogród staje się magiczny. Drzewa iglaste nie wymagają szczególnej pielęgnacji, jednak sadzonki potrzebują odpowiedniego nawadniania, nawożenia - zaniedbane mogą być narażone na choroby. Odpowiednia pielęgnacja drzew iglastych pozwoli uzyskać świetną formę dekoracji ogrodu. 

    Drzewa iglaste szczepione na pniu 

    Drzewa iglaste szczepione na pniu to świetna forma dekoracji na tle innych krzewów i drzew ozdobnych. Drzewa szczepione na pniu osiągają wysokość do 2 metrów, a nawet wyższą. Bujna korona drzewa na pniu wygląda efektownie i świetnie prezentuje się w ogrodzie z innymi krzewami, ale także doskonale sprawdzi się posadzone pojedynczo np. przed domem. 

    Drzewa wymagają regularnego przycinania, odpowiedniego nawadniania oraz nawożenia, które chroni przed wszelkiego rodzaju chorobami i szkodnikami, jak np. mszyce. Drzewa iglaste szczepione na pniu są szczególnie narażone na czynniki atmosferyczne jak mróz lub wiatr, dlatego w okresie zimowym należy okryć je włókniną, a doniczkę najlepiej schować do kartonowego pudełka wypełnionego styropianem. 

    Solitery

    Na solitery składają się drzewa i rośliny osiągające duże wysokości. Solitery najczęściej umieszcza się w ogrodzie od strony najbardziej widocznej, wystawione na największą ekspozycję, ze względu na ich różnorodność oraz sposób wyróżniania się. Są to drzewa szczególnie dekoracyjne i wyróżniające się na tle innych drzew, krzewów i roślin. Drzewa na solitery nie wymagają specjalnej pielęgnacji, jednak przed wyborem należy wziąć pod uwagę rozmiar i wzrost, jakie osiąga roślina. Należy pamiętać o odpowiedniej ochronie przed mrozem i wiatrem w okresie zimowym. Solitery dają dużo cienia, szczególnie na otwartej przestrzeni, a w ogrodzie stanowią formę piętrzenia się drzew i krzewów.  

    Drzewa iglaste kolumnowe

    Drzewa iglaste kolumnowe stanowią świetną dekorację w ogrodzie, sprawdzą się w ogrodach o mniejszej wielkości, ale także doskonale będą pasować w ogrodach o większej powierzchni. Posadzone wzdłuż ogrodzenia mogą stanowić formę zasłony przed wiatrem i ciekawskimi sąsiadami oraz świetnie komponują się z innymi krzewami i roślinami w ogrodzie. Iglaki kolumnowe rosną na wysokość około 2 metrów, jednak mogą osiągać wysokość nawet do 3,5 metrów. Są odporne na cięcia, przy niektórych należy pamiętać o regularnym przycinaniu. Drzewa iglaste mają wiele zalet, są bardzo łatwe w uprawie, nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Są zimozielone, dlatego stanowią formę dekoracji ogrodu nawet w okresie zimowym. Przyprószone białym puchem doskonale zdobią nasz ogród nadając mu nowego charakteru. 

    Drzewa iglaste na choinki 

    Niezbędnym elementem świąt Bożego Narodzenia jest choinka. Nic nie nadaje takiego klimatu jak zapach świeżej choinki w salonie. Najbardziej intensywny zapach nadaje Świerk, który jest najczęściej wybieranym drzewkiem na święta, ale równie często wybierane są Jodły oraz Sosny. Drzewa iglaste na choinki charakteryzują się stożkowatym pokrojem oraz jak sama nazwa wskazuje - gałązkami z kłującymi igłami. Drzewa iglaste nie są bardzo wymagające, najlepszy czas na posadzenie drzewek w ogrodzie to okres od wiosny do jesieni. Drzewa iglaste najlepiej sadzić w porze wilgotnej, deszczowej. Lubią gleby żyzne, wilgotne, w dobrze nasłonecznionym stanowisku. Młode drzewo wymaga regularnego podlewania, jednak dorosłe nie potrzebuje praktycznie żadnej pielęgnacji. Drzewa iglaste na choinki są zimozielone, świetnie wyglądają podczas okresu zimowego, ale będą zdobić nasz ogród również przez cały rok.

  • Drzewa liściaste

    Spis treści:

    1. Drzewa liściaste
    2. Drzewka szczepione na pniu
    3. Drzewa liściaste kolumnowe i drzewa kuliste
    4. Drzewa naturalistyczne i solitery
    5. Płaczące drzewo liściaste
    6. Drzewa o ozdobnych liściach i drzewa ozdobne z kwiatów
    7. Drzewa niskopienne i wysokie drzewa

    Drzewa liściaste

    Drzewa liściaste należą do roślin ozdobnych, nadają ogrodowi wielu barw, szczególnie w okresie wiosennym, kiedy drzewa zakwitają oraz w okresie jesiennym, kiedy liście przybierają barwy w odcieniach czerwonego, pomarańczowego i żółtego. Drzewa liściaste posiadają liście w wielu kształtach i rozmiarach, w zależności od gatunku, które dodatkowo urozmaicają nasz ogród. Korona drzew liściastych w zależności od gatunku może być kulista, kolumnowa, stożkowata, zwisająca, płacząca. Podczas zakwitania niektóre odmiany bogate są w owoce, których nie należy spożywać, jeśli nie są jadalne. Najbardziej popularne drzewa liściaste w naszym kraju to Dąb,Klon, Buk, Brzoza, Lipa, Jarząb, Olcha. Wytwarzają specyficzną woń, która ma za zadanie wabić owady potrzebne do zapylania. W naszym sklepie internetowym ogrodowagaleria.pl oferujemy sadzonki drzew liściastych każdego gatunku. 

    Drzewka szczepione na pniu 

    Drzewa liściaste szczepione na pniu stanowią szczególną formę dekoracji w ogrodzie. Drzewa świetnie komponują się na tle innych roślin i krzewów iglastych. Doskonale sprawdzą się nie tylko w ogrodzie, ale także posadzone przed domem lub w parku przy alejce. Drzewa liściaste szczepione na pniu w zależności od gatunku wymagają odpowiedniej pielęgnacji, nawożenia oraz regularnego nawadniania, szczególnie młode drzewka liściaste. Nie są odporne na czynniki atmosferyczne, dlatego w okresie zimowym należy okryć je włókniną chroniącą przed silnym mrozem oraz wiatrem w bezśnieżne zimy. 

    Drzewa liściaste kolumnowe i drzewa kuliste

    Drzewa o smukłej sylwetce, kształtem przypominające kolumny doskonale sprawdzą się przede wszystkim do małych ogrodów, gdzie nie ma wystarczająco miejsca na rozłożyste krzewy i drzewa szeroko rosnące. Charakteryzują się tym, że rosną na wysokość, a nie szerokość. 

    Drzewa liściaste kolumnowe w zależności od gatunku przybierają wiele barw i odcieni, zdobią nasz ogród wieloma kolorami i pozwalają cieszyć oko nie tylko nasze, ale również sąsiadów. Wiele drzew w okresie wiosennym również zakwita, obrastając pięknymi kwiatami, jednak nie owocują. Wybierając drzewka do ogrodu musimy zwracać szczególną uwagę na stanowisko, jakiego wymaga dane drzewo oraz na rodzaj gleby w ogrodzie. Drzewa kolumnowe nie wymagają specjalnej pielęgnacji, są mało wymagające, sprawdzą się u osób zapracowanych. 

    Drzewa ogrodowe z koroną o pokroju kulistym są coraz częściej wybierane ze względu na ich charakterystyczny wygląd. Doskonale wyglądają w parkach i alejach, również doskonale sprawdzą się w ogrodach o małych rozmiarach, ale także świetnie będą komponować się na tle innych krzewów i roślin w ogrodzie. Zazwyczaj przybierają różne rozmiary w zależności od wysokości szczepienia; od około półtorej metra, do nawet trzech metrów wysokości, w zależności od gatunku. Drzewa kuliste charakteryzują się koroną w kształcie kuli rosnącą na pniu. Nie potrzebują specjalnej pielęgnacji i corocznego cięcia, jednak jeśli osiągną zbyt duże rozmiary - koronę można regulować przez cięcie. W okresie zimowym młode drzewko można okryć, jeśli rośnie na przeciągu i mamy bardzo mroźną i bezśnieżną zimę. Zapewniają estetyczny wygląd całego ogrodu.

    Drzewa naturalistyczne i solitery

    Ogród naturalistyczny idealnie komponuje się z otoczeniem. Sprawia wrażenie łąki, z niewielką ingerencją człowieka. Drzewa naturalistyczne wyglądają jakby rosły tam od zawsze, idealnie wpasowując się w klimat otaczającej przestrzeni. Wybierając drzewa naturalistyczne do ogrodu należy kierować wybór na podstawie rosnących drzew w okolicy. Ten rodzaj drzew nie wymaga żadnej pielęgnacji, podobnie jak cały ogród naturalistyczny, w którym ewentualnie dwa razy w roku zostaje skoszona trawa. Do ogrodu naturalistycznego najlepiej sprawdzi się Dąb, Sosna, Wierzba, Jodła, Brzoza, czy Lipa. 

    Solitery to drzewa rosnące samotnie, mocno wyeksponowane na tle innych roślin w ogrodzie, często o dużych rozmiarach. Drzewa na solitery pełnią funkcję ozdobną, a często również zapewniają cień, dzięki swoim dużym rozmiarom. Wybierając drzewo do ogrodu należy zwrócić szczególną uwagę na dopasowanie wymagań rośliny do warunków panujących w ogrodzie, np. na stanowisko nasłonecznione czy rodzaj gleby. Duże znaczenie ma również wielkość oraz szerokość drzewa. Wybierając drzewo do ogrodu należy dowiedzieć się na jaką wielkość rośnie i czy rzeczywiście odpowiednio dużo miejsca posiadamy, aby drzewo mogło swobodnie rosnąć. 

    Płaczące drzewo liściaste

    Drzewa o pokroju płaczącym charakteryzują się zwisającymi pędami, nadając przestrzeni nieco romantyzmu i nowego charakteru. Swoim wyglądem przypominają parasol, ze względu na zwisające pędy pokryte gęstymi liśćmi w różnych kształtach i kolorach. W zależności od gatunku, wiele z nich posiada pędy odstające od pnia, co tworzy naturalny parasol chroniący przed słońcem. W okresie wiosennym drzewo pokryte jest pięknymi kwiatami, zimą jednak nadaje nowego charakteru swoim szkieletem. Drzewa płaczące nie wymagają specjalnej pielęgnacji, jednak należy pamiętać o regularnym przycinaniu. W zależności od gatunku, niektóre z nich potrafią osiągać pokaźne rozmiary tworząc ogromny, naturalny parasol. 

    Drzewa o ozdobnych liściach i drzewa ozdobne z kwiatów

    Drzewa z ozdobnymi liśćmi to jedne z najczęściej spotykanych roślin w ogrodach. Ze względu na swoją specyfikę, drzewa o ozdobnych liściach charakteryzują się różnorodnością kształtów i barw liści. Są często wybierane również dzięki temu, że nadają ogrodowi wielu barw w okresie jesiennym, kiedy liście przybierają barwy od czerwonej, po pomarańczowe i brązowe. Wiosną natomiast cały ogród kwitnie i budzi się do życia. Drzewa o ozdobnych liściach potrafią rosnąć do sporych rozmiarów, jednak wyróżniamy gatunki, które osiągają niewielkie rozmiary i doskonale sprawdzą się do niewielkich ogrodów. Drzewa te nie są wymagające i nie potrzebują szczególnej pielęgnacji. 

    Drzewa o ozdobnych kwiatach to jedne z najczęściej wybieranych roślin do ogrodu, ze względu na liczne kwiaty, które doskonale dekorują ogród oraz komponują się na tle innych roślin i krzewów. Drzewa te, ze względu na różnorodność gatunków świetnie sprawdzą się zarówno w ogrodach o dużych rozmiarach, jak i tych nieco mniejszych. Ten rodzaj drzew cieszy oko szczególnie w okresie wiosennym, gdy wszystkie kwiaty zakwitają, nadając ogrodowi wielu kolorów i barw, a także przyjemnego zapachu. Woń kwiatów ma za zadanie przywołać owady, które zapylają rośliny. Drzewa ozdobne z kwiatów nie są bardzo wymagające, jednak należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu oraz wyborze odpowiedniego stanowiska dopasowanego do wymagań danego gatunku, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się pięknie dojrzewającym drzewkiem. 

    Drzewa niskopienne i wysokie drzewa

    Drzewa niskopienne sprawdzą się zarówno do ogrodu o dużych rozmiarach, jak i tych mniejszych, a także świetnie będą wyglądać posadzone przed domem. Drzewa niskopienne nie osiągają dużych wysokości, rozrastają się tuż nad ziemią, dlatego będą idealne na małe przestrzenie. Wymagają nieco większej pielęgnacji od drzew i krzewów wysoko rosnących, a także należy pamiętać o regularnym przycinaniu. Świetnie wyglądają na tle innych krzewów, a także między kwiatami. Wybierając drzewa niskopienne należy pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu przestrzeni w ogrodzie, aby idealnie komponowały się z pozostałymi krzewami.


    Wysokie drzewa będą idealne do ogrodów, ale nie tylko. Świetnie sprawdzą się w parkach, zapewniając dużo cienia w okresie letnim podczas upalnych dni. Wysokie drzewa osiągają wysokość nawet do 3 lub 4 metrów wysokości, dlatego przed zakupem należy rozsądnie wybierać przestrzeń, w której drzewko zostanie zasadzone. Jeśli planujemy posadzenie drzewa wysoko rosnącego w okolicy domu, należy wziąć pod uwagę odpowiednią przestrzeń, jaka jest potrzebna, by drzewo swobodnie rosło i nie zagrażało naszemu bezpieczeństwu. Niektóre rodzaje drzew wysokich wymagają regularnego cięcia. W zależności od gatunku, wiele drzew jest mrozoodpornych oraz zimozielonych. Drzewa wysokie sprawiają, że przestrzeń wokół domu wygląda efektownie, a w okresie jesiennym barwią otoczenie na wiele kolorów.

  • Byliny i kwiaty ogrodowe

    Spis treści:

    1. Byliny ogrodowe
    2. Byliny długo kwitnące
    3. Byliny ogrodowe ozdobne
    4. Byliny wysokie i kwiaty wysokie
    5. Byliny niskie, kwiaty rabatowe
    6. Byliny na skalniaki, kwiaty na skalniaki
    7. Bylina doniczkowa, Kwiaty ogrodowe doniczkowe
    8. Byliny na balkon, kwiaty na balkon
    9. Rozłożyste kwiaty i byliny
    10. Byliny okrywowe, kwiaty zadarniające
    11. Byliny do cienia, kwiaty do cienia
    12. Byliny na słońce i byliny do półcienia
    13. Byliny i kwiaty nad sadzawką

    Byliny ogrodowe

    Byliny ogrodowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób urządzających ogród. Dodają charakteru, sprawiają, że ogród przybiera wiele barw. Byliny najlepiej wyglądają posadzone w kępach, nie osiągają dużych wysokości. Wiele bylin ogrodowych charakteryzuje wieloletność, z tego też powodu często wybierane są do ogrodu. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji, co jest również ogromną zaletą. Byliny ogrodowe pięknie prezentują się posadzone między barwnymi kwiatami, świetnie komponują się na tle innych krzewów i roślin ogrodowych. 

    Byliny długo kwitnące

    Byliny ogrodowe z zielonymi liśćmi posadzone w kępach w ogrodzie świetnie komponują się na tle innych roślin i krzewów. Ich największą zaletą jest wieloletność oraz brak wymagań szczególnej pielęgnacji. Byliny długo kwitnące to rośliny świetnie wyglądające przez cały rok, również zimą. W zależności od gatunku, byliny posiadają wiele kolorowych, przykuwających uwagę kwiatów, ale także bogate w gęste, zielone liście. Byliny długo kwitnące sprawdzą się również u osób, które nie mają zbyt dużo czasu na zajmowanie się ogrodem. 

    Byliny ogrodowe ozdobne 

    Byliny to rośliny które od lat cieszą się sporym zainteresowaniem w większości ogrodów. Byliny ogrodowe ozdobne to rośliny kwitnące w piękne, kolorowe kwiaty, które doskonale prezentują się na tle zielonych krzewów, również pięknie wyglądają posadzone samotnie np. przed wejściem do domu. Pięknie wyglądają nie tylko ze względu na ubarwienie, ale również na kształt kwiatów. Jednym z najpopularniejszych gatunków byliny ogrodowej jest Bodziszek. Charakteryzuje się gęstym ulistnieniem, ponad którym kwitną kwiaty o nietypowym kształcie. Nie potrzebuje szczególnej pielęgnacji, co jest dużą zaletą. Lubi zarówno miejsca nasłonecznione, jak i lekko zacienione.  

    Byliny wysokie i kwiaty wysokie 

    Byliny i kwiaty wysokie królowały w ogrodach od zawsze. Któż nie pamięta ogrodów babci wypełnionych pięknymi, kolorowymi kwiatami po samo ogrodzenie. Do najpopularniejszych kwiatów wysokich należą Lilie oraz Piwonie. Są to kwiaty o długich, zielonych liściach, na wiosnę bogate w piękne, bujne kwiaty, które zdobią ogród i pozwalają cieszyć oko. Ogromną zaletą Piwoni jest to, że potrafią bardzo długo kwitnąć, z tego powodu też jeszcze do niedawna królowały w Polskich ogrodach. Do jednych z najpopularniejszych kwiatów możemy również zaliczyć Mieczyki. Rosną na wysokość około 1 metra wysokości, w okresie zakwitania potrafią wzbogacić się o wiele bujnych kwiatów w kolorze żółtym i różowym. Mieczyki wyglądają najbardziej efektownie posadzone wzdłuż ogrodzenia. Należą do roślin wieloletnich, co jest ich ogromną zaletą. 

    Byliny niskie, kwiaty rabatowe

    Byliny niskie to rośliny, które najlepiej prezentują się w skalniakach lub rabatach, podobnie jak kwiaty rabatowe. Stanowią formę dekoracji przez długi czas, ponieważ potrafią kwitnąć nawet do późnej jesieni. To rodzaj roślin, które stanowią formę dekoracji nie tylko w ogrodzie, ale zdobią również okolice domu. Są łatwe w uprawie, nie wymagają szczególnej pielęgnacji, jednak należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Większość gatunków wymaga stanowiska lekko nasłonecznionego. 

    Kwiaty rabatowe dzielą się przede wszystkim na te wieloletnie oraz jednoroczne. Wybierając kwiaty do ogrodu należy dobrać roślinę odpowiednio do jakości gleby w ogrodzie, stopnia nasłonecznienia stanowiska oraz wymagań rośliny. Kwiaty rabatowe najlepiej prezentują się posadzone na rabatach oraz w okolicy domu. Stanowią formę dekoracji, pięknie prezentują się na tle innych roślin oraz krzewów. Kwiaty rabatowe świetnie sprawdzą się również na balkonie lub tarasie. Posadzone w pojemnikach będą cieszyły oko tych, którzy nie mają możliwości posiadania ogrodu.

    Byliny na skalniaki, kwiaty na skalniaki 

    Byliny na skalniaki to rośliny dające wiele możliwości kompozycji wśród innych roślin, sprawiają, że ogród nabiera nowego uroku.Wyróżniają się barwnymi kwiatami tworząc poduchę na tle innych roślin i skał. Są odporne na suszę, rosną na kamienistym podłożu, lubią stanowiska nasłonecznione. Najlepiej wyglądają posadzone w kępach lub jako solitery. Pochodzą z terenów górskich, są bardzo łatwe w uprawie. 

    Jednymi z najpopularniejszych roślin zasadzanych na sklaniakach są byliny, jednak świetny efekt dają również niskie kwiaty na skalniaki. Najlepiej wyglądają podczas zakwitania, w okresie wiosennym. Wybierając kwiaty na skalniak należy wziąć pod uwagę stopień nasłonecznienia oraz rodzaj gleby. Zasadzając kwiaty pamiętajmy o wolnej przestrzeni, która pozwoli na swobodny rozrost roślin. Najlepiej wybierać kwiaty długo kwitnące, które będą zdobić skalniak od wiosny, aż do jesieni. 

    Bylina doniczkowa, Kwiaty ogrodowe doniczkowe

    Na skalniakach świetnie prezentują się kwiaty i byliny rosnące na podłożu kamienistym, jednak nie każdy wie, że na skalniaku mogą rosnąć również rośliny doniczkowe. Przed posadzeniem roślin warto rozłożyć pojemniki na skalniaku, zachowując odpowiedni odstęp, by rośliny mogły rozrastać się swobodnie. Zaletą bylin doniczkowych jest możliwość umieszczenia w widocznym miejscu podczas zakwitania oraz przestawienia na drugi plan, gdy przekwitną. Ten rodzaj roślin nie wymaga specjalnej pielęgnacji, jednak należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu oraz stanowisku nasłonecznionym. W okresie wiosennym warto je lekko nawozić, dzięki czemu zakwitną w piękne, gęste kwiaty. 

    W ogrodzie świetnie sprawdzą się również kwiaty doniczkowe, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji, a dodają ogrodowi nowego uroku. Kwiaty ogrodowe doniczkowe możemy umieścić jako solitery, w centrum uwagi, świetnie będą prezentować się na tle krzewów i roślin ozdobnych.

    Byliny na balkon, kwiaty na balkon  

    Do najczęściej wybieranych roślin zdobiących balkon należą byliny. Posadzone w donicy zawieszonej na balustradzie, bogate w gęste, kolorowe kwiaty świetnie zdobią przestrzeń, nadając nowego charakteru. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie bylin wieloletnich, które przez długi okres czasu będą zdobić nasz balkon, nie potrzebując specjalnej pielęgnacji. Należy jednak pamiętać o przechowaniu rośliny w ciepłym pomieszczeniu w okresie zimowym lub okryć roślinę włókniną, dodatkowo ocieplając donicę styropianem. Świetnie będą prezentować się na tle pojedynczego drzewa doniczkowego lub w połączeniu z kwiatami. 

    Najlepsze miejsce na popołudniowy odpoczynek to przestrzeń wypełniona kolorowymi kwiatami. Wybierając kwiaty na balkon należy wziąć pod uwagę stopień nasłonecznienia oraz pamiętać o regularnym podlewaniu roślin. Najlepiej sprawdzą się rośliny odporne na czynniki miejskie, promieniowanie słoneczne oraz wiatr, który często występuje szczególnie na wyższych piętrach. Odpowiedni wybór kwiatów na balkon będzie stanowił świetną formę dekoracji przestrzeni. 

    Rozłożyste kwiaty i byliny

    Kwiaty i byliny o rozłożystym pokroju sprawdzą się zarówno do ogrodów o większych rozmiarach, a także do tych nieco mniejszych. Nadają nowego uroku przestrzeni, dzięki licznym kwiatom i bogatemu ulistnieniu. Stanowią świetną formę dekoracji rabaty, sprawdzą się również posadzone przy ogrodzeniu lub przed wejściem do domu. Planując rozmieszczenie roślin należy pamiętać o zostawieniu nieco wolnej przestrzeni, by mogły się swobodnie rozrastać. Rozłożyste kwiaty i byliny są mało wymagające, nie potrzebują specjalnej pielęgnacji. Byliny posadzone w kępach świetnie prezentują między kwiatami, doskonale wyglądają na tle większych krzewów iglastych. 

    Byliny okrywowe, kwiaty zadarniające

    Byliny okrywowe to rośliny nisko rosnące, o rozłożystym pokroju. Świetnie sprawdzą się np. w miejscach trudno dostępnych do wykoszenia, zapobiegając rozrastanie chwastów. Wybierając byliny okrywowe do ogrodu należy pamiętać, że szybko się rozrastają wzdłuż i wszerz, zajmując dużą przestrzeń. Wiele gatunków doskonale sprawdza się w miejscach zacienionych, dlatego można je sadzić również pod koronami krzewów i drzew liściastych, a także na brzegach rabat. Nie są to rośliny wymagające, jednak należy pamiętać o regularnym przycinaniu. 

    Kwiaty zadarniające należą do roślin okrywowych, charakteryzują się szybkim rozrostem oraz gęstością ( należy pamiętać o regularnym przycinaniu), zatrzymują rozrost chwastów. W zależności od gatunku mogą rosnąć w cieniu lub na stanowisku nasłonecznionym. Sprawdzą się na rabaty, jako ozdoba w ogrodzie, także posadzone na murku lub skarpie. Doskonale komponują się z innymi krzewami i roślinami. 

    Byliny do cienia, kwiaty do cienia

    W ogrodzie najbardziej problematyczne bywają miejsca zacienione, ponieważ wiele roślin jest przystosowana do stanowisk nasłonecznionych. Na stanowiska zacienione najlepiej sprawdzą się byliny i kwiaty do cienia, które posadzone w kępach stanowią doskonałą formę dekoracji oraz idealnie komponują się w połączeniu z krzewami. 

    Najlepszym rozwiązaniem jest wybór roślin wieloletnich, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji, a zdobią nasz ogród praktycznie przez cały rok. Lubią miejsca wilgotne, dlatego nie potrzebują częstego podlewania. To świetna alternatywa dla rozsypanej kory pod krzewami i drzewami. 

    Byliny na słońce i byliny do półcienia

    Byliny do półcienia i na słońce świetnie sprawdzą się posadzone na rabatach, jako forma dekoracji w ogrodzie. Najczęściej wybierane byliny na słońce i byliny do półcienia to te wieloletnie, dlatego należy pamiętać o odpowiednim podłożu. Nie wymagają one specjalnej pielęgnacji, są odporne na wiele czynników zewnętrznych, jednak należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Rośliny rosnące w pełnym słońcu należy podlewać rano i wieczorem - nigdy w południe. Intensywne działanie promieni słonecznych w połączeniu z wodą mogłoby spowodować poparzenie roślin. Na okres zimy pod byliny warto rozsypać warstwę kory, która zabezpieczy przed działaniem silnego mrozu. 

    Byliny i kwiaty nad sadzawką

    Oczko wodne lub niewielki staw w ogrodzie tworzy efektowną formę dekoracji, jednak dla podniesienia walorów dekoracyjnych warto w prawidłowy sposób rozmieścić rośliny, które będą świetnie komponowały się nad sadzawką w ogrodzie. Nie wszystkie rośliny nadają się do sadzenia nad stawem lub oczkiem wodnym. Należy wybierać gatunki kwiatów i bylin ogrodowych przystosowanych do wilgotnego podłoża oraz takie, które nie są wymagające. Świetnym rozwiązaniem jest stopniowanie roślin. Najbliżej sadzawki warto posadzić niskie rośliny lubiące wilgoć, które nie będą zasłaniały wody, a nieco dalej kwiaty, które będą doskonale komponowały się na tle roślin oraz wody w sadzawce. 

  • Trawy ozdobne

    Spis treści:

    1. Trawy ozdobne
    2. Trawy ozdobne wysokie
    3. Trawy ozdobne średnie
    4. Trawy ozdobne niskie
    5. Trawy kwitnące
    6. Trawy o ozdobnych liściach
    7. Trawy ozdobne na słońce
    8. Trawy ozdobne do cienia
    9. Trawy ozdobne w donicach
    10. Trawy ozdobne na balkon
    11. Trawy ozdobne zimozielone

    Trawy ozdobne

    Wszelkiego rodzaju trawy ozdobne świetnie nadają się do aranżacji ogrodu, są długowieczne, nie mają specjalnych wymagań, są bardzo łatwe w uprawie i rzadko atakowane przez szkodniki. Trawy ozdobne świetnie będą komponowały się z bylinami i kwiatami ozdobnymi, a także posadzone w kępie jako główna forma dekoracji. Trawy ozdobne w zależności od gatunku są wysokie lub niskie, o ozdobnych, barwnych liściach oraz kwiatach. Wysyła w 24h, sadzonki zdrowe i ukorzenione prosto ze szkółki z podkarpacia.

    Trawy ozdobne wysokie

    Ten gatunek traw ozdobnych sprawdzi się szczególnie do ogrodu urządzonego w naturalnym, dzikim stylu. Świetną formę dekoracji będą tworzyły trawy znajdujące się w pobliżu oczek wodnych, murków, ogrodzeń oraz skalniaków. Trawy ozdobne wysokie osiągają wysokość powyżej 1 metra wysokości. Podczas wyboru traw do ogrodu najważniejsze jest dopasowanie danego gatunku do jakości gleby w ogrodzie. Dostępne są gatunki, które sprawdzą się na stanowiskach nasłonecznionych, w glebach bardziej piaszczystych, a także trawy lubiące stanowiska bardziej zacienione. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji, jednak należy pamiętać o regularnym podlewaniu w okresie suszy, a w okresie wiosennym warto przycinać zeschnięte źdźbła. Nie wszystkie gatunki traw ozdobnych są mrozoodporne, dlatego w okresie jesienno - wiosennym należy okryć trawy włókniną. Niektóre gatunki wymagają podpory, ze względu na ciężar i wysokość, jaką osiągają. 

    Trawy ozdobne średnie

    Trawy ozdobne średnie stanowią formę dekoracji w ogrodzie w kompozycji z innymi roślinami oraz jako solitery. Mogą być również wykorzystywane do bukietów i ozdobnych kompozycji kwiatowych. Rosną na wysokość 50-100 cm. W zależności od gatunku, trawy ozdobne przybierają różne kolory liści, niektóre gatunki są bogaty w kwiaty. Nie są bardzo wymagające, większość gatunków jest bardzo łatwa w uprawie, jednak niektóre z nich potrzebują regularnego podlewania szczególnie w okresie suszy, a także nawożenia. Trawy ozdobne najlepiej podlewać nawozem bogatym w potas. Niektóre gatunki warto okryć włókniną w okresie jesienno - zimowym, w celu zabezpieczenia przed mrozem i wiatrem. 

    Trawy ozdobne niskie

    Wśród roślin ogrodowych, coraz większą popularnością cieszą się trawy ozdobne ogrodowe idealnie sprawdzające się na skalniaki, rabaty, w pobliżu ogrodzenia i muru. Osiągają zazwyczaj wysokość od 30 do 50 cm. Nadają się również jako ozdoba do bukietów lub kompozycji kwiatowych. Trawy ozdobne niskie są bardzo łatwe w uprawie, niektóre z nich nie wymagają praktycznie żadnej pielęgnacji. W zależności od gatunku, w okresie jesienno - zimowym warto okryć trawy włókniną, aby nie przemarzły. Idealnie sprawdzają się jako forma dekoracji z połączeniu z kwiatami i bylinami, sprawdzą się także jako ozdoba obok oczek wodnych oraz posadzone pod koronami drzew i krzewów. 

    Trawy kwitnące

    Trawy ozdobne to rośliny mało wymagające i bardzo łatwe w uprawie, jednak przed wyborem danego gatunku do ogrodu należy wziąć pod uwagę wysokość traw, wygląd oraz wymagania rośliny. Trawy kwitnące o bardzo charakterystycznych kwiatach świetnie będą komponowały się z bylinami oraz krzewami, ale mogą stanowić formę dekoracji jako solitery, posadzone w centrum uwagi. Ze względu na charakterystyczny wygląd z pewnością będą przykuwały uwagę. Najlepiej sprawdzą się w ogrodach urządzonych w naturalnym stylu o lekko dzikim charakterze. Są bardzo łatwe w uprawie, jednak niektóre gatunki wymagają regularnego podlewania, szczególnie w okresie suszy. Zeschnięte źdźbła trawy najlepiej jest przycinać wiosną. Trawy ozdobne, które nie są odporne na mróz należy odpowiednio zabezpieczyć. Doskonale sprawdzą się na skalniaki, rabaty, w okolicy stawów i oczek wodnych oraz pod koronami drzew. 

    Trawy o ozdobnych liściach 

    Wśród wielu odmian i gatunków traw ozdobnych wyróżniamy trawy o ozdobnych liściach, które z tego powodu zyskały sporą popularność wśród roślin ozdobnych. Świetnie będą komponowały się na tle krzewów, ze względu na barwne liście przykuwające uwagę. Mogą być również posadzone w widocznym miejscu jako solitery. Charakteryzują się wielobarwnymi liśćmi, często we wzory, osiągają różne wysokości, w zależności od gatunku. Wiele gatunków traw o ozdobnych liściach lubi stanowiska nasłonecznione, o przepuszczalnym podłożu. Trawy o ozdobnych liściach nie wymagają specjalnej pielęgnacji, jednak niektóre gatunki warto okryć włókniną w okresie jesienno - zimowym, aby zabezpieczyć przed mrozem i silnym wiatrem. Trawy ozdobne doskonale sprawdzają się jako forma dekoracji w ogrodzie, mogą tworzyć również formę okrywową, ale wykorzystywane są również jako ozdoba do bukietów i kompozycji kwiatowych.

    Trawy ozdobne na słońce

    Trawy ozdobne to jedne z najmniej wymagających roślin ozdobnych w ogrodzie, do ich grona szczególnie możemy zaliczyć trawy lubiące stanowiska nasłonecznione, rosnące w glebie suchej, piaszczystej. Doskonale sprawdzą się jako forma dekoracji pod krzewami i koronami drzew, na skalniaki, rabaty czy jako ozdoba obok domu. Trawy ozdobne na słońce nie są wymagające, nie potrzebują praktycznie żadnej pielęgnacji, jednak zeschnięte źdźbła warto przycinać na wiosnę. Niektóre gatunki swoim wyglądem przypominają gęsty pióropusz, dlatego świetnie będą wyglądać posadzone w kępach. 

    Trawy ozdobne do cienia

    Wiele roślin do ogrodu wymaga stanowiska zacienionego. Wśród nich możemy wyróżnić również trawy ozdobne, które najlepiej sprawdzą się posadzone w rabatach, pod koroną drzew i krzewów oraz w kępie jako solitery. Trawy ozdobne do cienia w zależności od gatunku osiągają różne wysokości. Najlepiej sprawdzą się w ogrodach o naturalnym stylu, w lekko dzikim charakterze. Są bardzo łatwe w uprawie, nie wymagają szczególnej pielęgnacji, jednak niektóre gatunki wymagają regularnego podlewania, szczególnie w okresie suszy. Niektóre z gatunków należy okryć na okres zimy, aby zabezpieczyć przed mrozem. Zeschnięte źdźbła trawy należy przycinać, najlepiej w okresie wiosennym. Trawy ozdobne pełnią funkcję dekoracyjną, doskonale sprawdzą się jako solitery, umieszczone w centrum, a także mogą być posadzone w rabatach pod ogrodzeniem, jako żywopłot. 

    Trawy ozdobne w donicach

    Rośliny w ogrodzie doskonale, a przede wszystkim naturalnie wyglądają posadzone w gruncie, w kompozycji z krzewami i drzewami, ale świetnie będą pełniły funkcję ozdobną posadzone w szerokich donicach lub skrzyniach, nadając ogrodowi nowego uroku i charakteru. Jednak przed posadzeniem traw ozdobnych w donicy należy wybrać gatunek odpowiednio przystosowany do życia w pojemnikach. Trawy ozdobne w donicach idealnie wypełniają wolną przestrzeń w ogrodzie, mogą być również umieszczone na balkonie lub tarasie. Warto wybierać trawy zimozielone, które będą stanowiły formę dekoracji również w okresie zimowym. Najlepiej wybierać trawy wieloletnie, które będą stanowiły formę dekoracji przez długie lata, doskonale sprawdzą się dla osób zabieganych. 

    Trawy ozdobne na balkon

    Trawy ozdobne świetnie komponują się na tle krzewów i drzew ogrodowych, ale mogą również stanowić świetną formę aranżacji na balkonie lub tarasie. Wybierając trawy ozdobne na balkon lub taras, szczególnie na wyższe piętra, należy dostosować roślinę do panujących warunków. Należy zwrócić uwagę na wiatr oraz stopień nasłonecznienia, najlepiej sprawdzą się trawy lubiące słońce i odporne na wiatr. Trawy ozdobne w donicach świetnie będą wyglądały posadzone w donicy samotnie, a także w kompozycji z bylinami lub innego rodzaju rośliną. Warto wybrać trawy bogate w kwiaty lub gatunki o ozdobnych liściach. Będą efektownie zdobiły przestrzeń na balkonie i z pewnością przyciągną uwagę sąsiadów. Trawy ozdobne w donicach nie wymagają specjalnej pielęgnacji, jednak większość gatunków posadzonych w pojemnikach wymaga nawożenia. W zależności od gatunku trawy należy również pamiętać o nawadnianiu rośliny, a suche źdźbła trawy należy przycinać w okresie wiosennym. Ze względu na duże zróżnicowanie, trawy ozdobne będą wyglądały atrakcyjnie na każdym balkonie. 

    Trawy ozdobne zimozielone

    Trawy ozdobne świetnie sprawdzą się w każdego rodzaju ogrodzie, a szczególnie w ogrodzie o charakterze naturalnym. Wybierając trawy ozdobne do ogrodu warto wziąć pod uwagę trawy zimozielone, które będą pełniły formę dekoracji w ogrodzie również zimą. Trawy ozdobne zimozielone są odporne na czynniki atmosferyczne, w tym także mróz. Nawet jeśli w okresie zimowym wydaje nam się, że trawy lekko przemarzły, w okresie wiosennym szybko się zregenerują, przykuwając uwagę nietypowym wyglądem. Trawy ozdobne zimozielone, podobnie jak większość traw ozdobnych nie wymagają specjalnej pielęgnacji, jednak na okres zimowy warto wyłożyć warstwę kory. Niektóre gatunki traw w czasie zimy potrzebują nawodnienia, aby zapobiegać przed suszą fizjologiczną. 

  • Pnącza

    Spis treści:

    1. Pnącza
    2. Pnącza wieloletnie
    3. Pnącza kwitnące
    4. Pnącza zimozielone
    5. Pnącza ozdobne z kwiatów
    6. Pnącza o ozdobnych liściach
    7. Pnącza na balkon

    Pnącza

    Pnącza to charakterystyczne rośliny pnące nadające ogrodowi uroku. Oprócz formy dekoracyjnej mogą stanowić formę osłony zadartego murku lub barierki, a także dzięki długim, gęstym pędom nadają romantycznego charakteru w pięknym ogrodzie. 

    Pnącza wieloletnie

    Jednymi z najczęściej wybieranych roślin pnących są pnącza wieloletnie, umieszczone na pergoli lub kratce potrafią rozrosnąć się do sporych rozmiarów, tworząc formę altany. W zależności od gatunku, wiele tego rodzaju roślin nie jest wymagająca, potrafią rosnąć w każdej glebie, sprawdzą się również na stanowiskach półcienistych. Należy pamiętać, że pnącza wieloletnie po kilku latach potrafią rozrosnąć się do sporych rozmiarów, dlatego przed wyborem danej rośliny powinniśmy odpowiednio przygotować stanowisko. Stanowią formę dekoracji przez cały rok. 

    Pnącza kwitnące

    W grupie roślin pnących znajdziemy pnącza kwitnące, które przez cały rok zdobią nasz ogród pięknymi liśćmi, a w okresie wiosenno - letnim dodatkowo dekorują przestrzeń pięknymi kwiatami. Wiele gatunków tego rodzaju roślin jest mrozoodpornych, świetnie czują się w cieniu lub na stanowisku półcienistym, nie wymagają specjalnej pielęgnacji, rosną w każdego rodzaju glebie. Stanowią nie tylko formę dekoracji w ogrodzie, ale także mogą służyć jako zadaszenie nad altaną.  

    Pnącza zimozielone

    Dużym zainteresowaniem wśród roślin pnących cieszą się pnącza zimozielone. Dekorują ogród bujnym ulistnieniem przez cały rok, również w okresie zimowym. Pnącza zimozielone są mrozoodporne,jednak podczas silnego wiatru mogą przemarzać, są mało wymagające. Niektóre odmiany potrafią rozrosnąć się nawet do 20 metrów długości. Z tego powodu należy je regularnie przycinać. Idealnie nadają się na barierki, altany i pergole. Najpopularniejszy rodzaj pnączy zimozielonych to bluszcz pospolity. 

    Pnącza ozdobne z kwiatów 

    Wśród roślin pnących, oprócz tych o bujnym ulistnieniu wyróżniamy również pnącza ozdobne z kwiatów, które przykuwają swoją uwagę barwnymi kwiatami. Przez cały rok pnącza dekorują ogród gęstymi, zielonymi liśćmi, jednak w okresie wiosenno - letnim przykuwają uwagę kolorowymi, bujnymi kwiatami. W zależności od gatunku rośliny, większość z nich potrzebuje gleby żyznej, lekko wilgotnej oraz nasłonecznionego stanowiska. Ze względu na grube pędy, często konieczne będzie umieszczenie specjalnych podpór, które będą podtrzymywały roślinę. Należy pamiętać o regularnym przycinaniu oraz okrywaniu rośliny na okres zimowy, aby nie przemarzła. 

    Pnącza o ozdobnych liściach

    Pnącza o ozdobnych liściach wyglądają pięknie przez cały rok, jednak najbardziej atrakcyjne stają się w okresie jesiennym, kiedy liście wybarwiają się na wiele kolorów. Oprócz formy dekoracyjnej, zapewniają cień podczas upalnych dni, a w okresie jesiennym dekorują przestrzeń wokół domu barwami czerwonego, żółtego i pomarańczowego. Pnącza o ozdobnych liściach wyróżniają się nie tylko ze względu na kolor, ale także kształt liści. W zależności od gatunku, pnącza nie są bardzo wymagające, jednak należy pamiętać o regularnym przycinaniu oraz okryciu rośliny przed mroźnym powietrzem. To świetna forma dekoracji, która sprawdzi się w każdym ogrodzie. 

    Pnącza na balkon

    Na rynku istnieje wiele gatunków roślin pnących, które świetnie czują się w pojemnikach, dlatego idealnie nadają się do umieszczenia na balkonie. Bujne ulistnienie na pergoli nie tylko nada nowego charakteru przestrzeni, ale również będzie stanowić formę osłony przed ciekawskimi sąsiadami. Wybierając pnącza na balkon możemy wybrać wieloletnie, o ozdobnych liściach lub kwiatach. Pnącza na balkon należy wybierać w zależności od stanowiska. Jeśli na balkonie przez większość dnia jest słońce - wybierzmy pnącza, które lubią nasłonecznione stanowiska. Najlepszym rozwiązaniem na balkon lub taras będzie wybór pnączy kwitnących cały rok.

  • Krzewy owocowe, drzewa...

    Krzewy i drzewka owocowe.

    Krzewy i drzewka owocowe cieszą się aktualnie coraz większą popularnością. Przy urządzaniu ogrodu, coraz częściej bierzemy pod uwagę nie tylko walory estetyczne, ale także inne, ważne korzyści płynące z uprawy niektórych odmian. Tymi wymiernymi korzyściami, są z pewnością wydawane przez nie owoce. Z roku na rok, zwiększa się świadomość odnośnie spożywanej przez nas żywności. Jest to efektem panującej od dłuższego czasu mody na zdrowy i naturalny styl życia. Dlatego też, coraz częściej chcemy jeść tak ekologicznie i zdrowo jak tylko to możliwe - w związku z tym, decydujemy się, by hodować owoce we własnych ogrodach, sadach. Co więcej, pewne rodzaje drzewek owocowych, z powodzeniem mogą pełnić również funkcje ozdobne. Niebagatelne znaczenie ma także satysfakcja, jaką daje samodzielne wyhodowanie pysznych owoców we własnym ogrodzie.

    Uprawa krzewów owocowych dostarcza nam nie tylko świeżych, smacznych, a przede wszystkim zdrowych owoców, które mamy na co dzień w ogrodzie na wyciągnięcie ręki. Są one najczęściej wykorzystywane także do domowych, ekologicznych przetworów, suszenia czy mrożonek.

     

    Sadzenie i przycinanie.


    Sadzenie i przycinanie to dwa bardzo ważne aspekty, na które musimy zwrócić szczególną uwagę, by nasze krzewy i drzewka dawały obfity plon. Za najlepszą porę do sadzenia większości spośród wszystkich roślin sadowniczych, uznawana jest jesień. Zasadzona jesienią roślina, przez okres zimy zdąży już wytworzyć jakąś formę ukorzenienia, co daje jej pewną przewagę nad roślinami sadzonymi wiosną. Jest to jednak sprawą indywidualną i zawsze należy upewnić się przy zakupie sadzonki, co do najbardziej optymalnego czasu umiejscowienia jej w glebie.

    To samo dotyczy przycinania - jest to również jeden z najważniejszych aspektów pielęgnacyjnych naszych krzewów i drzewek. Należy podczas zakupu zasięgnąć porady dotyczącej przycinania danej odmiany. Ułatwi nam to najbardziej efektywne zaplanowanie pielęgnacji i uwzględnienie przycinania właśnie w odpowiednim dla naszej sadzonki czasie.

     

    Najczęściej wybierane krzewy owocowe.

     

    Do krzewów owocowych, które cieszą się największą popularnością, zdecydowanie zaliczyć należy: borówkę wysoką, maliny, jeżyny, porzeczkę oraz agrest. Są bardzo często wybierane do ogrodów, sadów i na działki, ze względu na praktycznie zupełny brak trudności w uprawie, jak również, z uwagi na walory smakowe oraz bogactwo witaminowe owoców.

     

    Jakie krzewy owocowe do ogrodu?


    Przy wyborze odmian, rodzących owoce, przeznaczonych do grodów, trzeba zwrócić szczególną uwagę na kilka czynników. Istotną rolę odgrywa tutaj nie tylko smak naszych ulubionych owoców. Warto już na samym początku, w momencie decydowania o zakupie, upewnić się, czy posiadamy odpowiednie zasoby do uprawy wybranej przez nas odmiany. Ważnymi czynnikami przy wyborze niektórych odmian są: wielkość przestrzeni jaką dysponujemy, jakość i wilgotność gleby, nasłonecznienie, osłonięcie od wiatru oraz poziom temperatur poszczególnych pór roku. W kwestii największej mrozoodporności, zdecydowanie prym wiodą: agrest, porzeczka czerwona i porzeczka biała.

    Aby cieszyć się obfitymi plonami, często trzeba również wykonywać zabiegi pielęgnacyjne tj. np. systematyczne zasilanie krzewów i drzewek odpowiednio dobranymi nawozami mineralnymi lub organicznymi. Ważne także jest ściółkowanie, co zapobiega niechcianemu rozrostowi chwastów, oraz chroni przed przesychaniem podłoża.

     

    Drzewa owocowe.


    Do najczęściej wybieranych w Polsce drzewek owocowych należą nadal: jabłonie, grusze, wiśnie oraz śliwy. Są to gatunki najmniej wymagające i tym samym przy minimalnym wkładzie pielęgnacyjnym, dające największe zbiory.

    Do dosyć często sadzonych drzew owocowych zalicza się również: morele, brzoskwinie, orzechy włoskie i czereśnie. Przy ich wyborze, ważna jest jednak ocena mikroklimatu oraz zwrócenie szczególnej uwagi na poziom temperatury zimą, ponieważ charakteryzują się one odrobinę mniejszą mrozoodpornością. Zalecany jest wybór odmian o większej odporności na mróz, szczególnie w regionach Polski, w których zimą temperatury spadają najniżej.

     

  • BONY PREZENTOWE

    BONY PREZENTOWE

    W naszym sklepie internetowym oraz stacjonarnie w Gospodarstwo Szkółkarskie Grzegorz Miłoś można zamówić BON PREZENTOWY. Bon o dowolnej wartości jest doskonałym prezentem dla ogrodnika, przyjaciół, rodziny, nowożeńców i osób lubiących rośliny. Jeśli nie wiesz co kupić możesz zdecydować się na bon prezentowy a obdarowana osoba sama wybierze sobie ulubioną roślinę w ramach prezentu.

    Bon prezentowy możesz zamówić w wersji tradycyjnej - wysyłamy go kurierem lub w wersji elektronicznej - obdarowany otrzymuje kod na zakup w dowolnej kwocie.

  • Krzewy liściaste

    Spis treści:

    1. Krzewy liściaste
    2. Krzewy o ozdobnych liściach i kwiatach
    3. Krzewy do ogrodu i krzewy na balkon
    4. Krzewy zimozielone
    5. Krzewy do cienia i krzewy na słoneczne stanowiska
    6. Krzewy mało wymagające i krzewy miniaturowe
    7. Krzew na żywopłoty
    8. Krzewy w donicach i krzewy ozdobne pachnące
    9. Krzewy ozdobne pachnące
    10. Ogród naturalistyczny i krzewy długo kwitnące
    11. Krzewy na skalniak i rabaty
    12. Krzewy płożące i krzewy rozłożyste

    Krzewy liściaste

    Krzewy liściaste to jedne z najczęściej wybieranych i najbardziej pożądanych roślin w ogrodzie, podobnie jak krzewy iglaste. Ze względu na duże zróżnicowanie roślin w tej kategorii, każdy znajdzie krzew odpowiednio dopasowany do stylu własnego ogrodu, rośliny świetnie wyglądające oraz kwitnące zarówno wiosną, latem jak i jesienią.

    Krzewy liściaste szczególnie podnoszą swoją wartość dekoracyjną w okresie jesieni, kiedy liście mienią w wielu kolorach i odcieniach, nadając naszemu ogrodowi nowego charakteru oraz barw żółci i czerwieni. Rośliny z tej kategorii są pożądane nie tylko ze względu na barwy i kolory, ale również z uwagi na różnorodny kształt liści. Są one również zróżnicowane ze względu na swój rozmiar - znajdziemy rośliny do ogrodu w wysokości kilkudziesięciu centymetrów, jak i rosnące na wysokość ponad dwóch metrów. Najczęściej wybierane rośliny to te, które nie wymagają dużego zaangażowania ze strony posiadacza. Krzewy liściaste dzielą się na wiele gatunków, ze względu na pochodzenie, wygląd oraz zastosowanie.  

    Krzewy o ozdobnych liściach i kwiatach 

    Podczas urządzania ogrodu coraz częściej wybieramy krzewy ozdobne nie tylko w liście, ale również kwitnące kolorowo kwiaty. W zależności od gatunku oraz odmiany, krzewy o ozdobnych kwiatach potrafią przybierać wiele barw i kolorów, od czerwieni, fioletu i różu, po barwy w odcieniach niebieskiego i białego. Krzewy ozdobne z kwiatów nadają ogrodowi wielu barw, a dodatkowo nadają kwiatowego zapachu. 

    Szczególnej uwagi wymagają również krzewy o ozdobnych liściach, które uwagę przykuwają różnorodnością kształtu oraz rozmiaru liści.  Krzewy o ozdobnych liściach, często różnorodnie postrzępionych występują w wielu barwach i kolorach, (nie tylko podczas jesieni), dekorując cały ogród i nadając mu całkowicie nowego charakteru.  

    Krzewy do ogrodu i krzewy na balkon 

    Ogromną zaletą krzewów liściastych jest to, że stanowią formę dekoracji przez cały sezon, a nie tylko w okresie kwitnienia roślin, jak w przypadku krzewów ozdobnych w kwiaty. Z kolei w okresie zimowym krzewy obsypane białymi płatkami śniegu sprawiają, że ogród wygląda magicznie, dlatego też idealnie sprawdzą się w dekoracji ogrodu lub balkonu. 

    Wybierając odpowiednie krzewy do ogrodu podczas urządzania należy zwrócić uwagę, czy będą miały odpowiednią ilość miejsca do rozrostu. Wiele krzewów rozrasta się dość szeroko, dlatego warto między nimi umieścić kolorowe kwiaty. Planując rozmieszczenie poszczególnych gatunków powinniśmy też wziąć pod uwagę okres zakwitania roślin. Większości osób, które posiadają ogród zależy, aby rośliny kwitły w nim jak najdłużej, sprawiając, że ogród będzie pełen kolorów. Podczas wyboru krzewów do ogrodu powinniśmy też zwrócić uwagę na rodzaj gleby w ogrodzie, czy krzewy są odporne na szkodniki oraz czy są wieloletnie.

    Krzewy na balkon to świetne rozwiązanie dla osób mieszkających w mieście, które nie mają możliwości posiadania ogrodu. Podczas wyboru roślin na balkon wybierzmy te, które rosną w donicach. Krzewy balkonowe powinny być odporne na promienie słoneczne oraz na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz czy śnieg. Krzewy na balkon cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na różnorodność liści, rosnące pędy oraz niepowtarzalne kształty. Oprócz funkcji dekoracyjnej, chronią przed hałasem i zanieczyszczeniami pochodzącymi z ulic miasta oraz stanowią świetną formę zasłony przed ciekawskimi sąsiadami. Krzewy na tarasie stanowią tło dla wielobarwnych kwiatów, a w okresie jesieni zmieniając kolory na wiele barw pełnią funkcję ozdobną. Krzewy balkonowe nie wymagają zbyt wiele uwagi, dlatego są bardzo łatwe w uprawie, sprawdzą się dla osób, które większą część dnia spędzają poza domem.  

    Krzewy zimozielone

    Krzewy zimozielone jako jedne z nielicznych cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród osób urządzających własny ogród ze względu na wiele możliwości kompozycyjnych podczas sezonu. W okresie zimowym zielone liście przyprószone płatkami śniegu sprawiają, że ogród wygląda magicznie nawet podczas zimy. 

    Jednym z najczęściej wybieranych krzewów zimozielonych jest bukszpan pospolity, który posiada wiele małych, zielonych listków, rośnie wolno i jest mało wymagający. Należy do gatunku krzewów, które bardzo dobrze znoszą cięcie, dlatego można go formować na wiele kształtów, świetnie sprawdzi się również jako żywopłot. Mimo, że krzewy te nie są bardzo wymagające, potrzebują nawodnienia nawet w okresie zimowym, kiedy temperatura wzrasta powyżej zera. W celu zabezpieczenia przed ostrym mrozem krzewy zimozielone należy odpowiednio okryć włókniną. Najlepiej czują się w miejscach cienistych i półcienistych.  

    Krzewy do cienia i krzewy na słoneczne stanowiska

    Praktycznie w każdym ogrodzie znajduje się miejsce zacienione, które również wymaga odpowiedniego zagospodarowania. W tym przypadku idealnie sprawdzą się krzewy cieniolubne, które doskonale wypełnią otwartą przestrzeń ogrodu. Krzewy do cienia nie są wymagające, najlepiej wybrać te, które będą idealnie ozdabiać nasz ogród i pasować do pozostałych roślin w ogrodzie. Najczęściej wybierane krzewy lubiące cień to bukszpan pospolity, ostrokrzew oraz różanecznik, który w sezonie cieszy oko pięknymi, kolorowymi kwiatami. 

    Krzewy na słoneczne stanowiska mimo, że w wielu przypadkach są odporne na suszę, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Wiele z nich wymaga odpowiedniego nawożenia, a także wymagają regularnego podlewania, najlepiej rano i wieczorem, nigdy w południe. Krzewy te potrzebują wiele promieni słonecznych, aby zakwitać w bujne kwiaty oraz liście. Przed okresem zimowym krzewy lubiące słońce należy zabezpieczyć przed mrozem, wykonując bielenie pni. 

    Krzewy mało wymagające i krzewy miniaturowe

    Krzewy mało wymagające są bardzo łatwe w uprawie, doskonale sprawdzą się dla osób, które są zapracowane, lecz pragną mieć piękny ogród. Jednak przed wyborem roślin należy sprawdzić, czy nasz ogród jest mocno nasłoneczniony, czy też przez większą część dnia panuje cień lub półcień. Mimo, że krzewy są mało wymagające, powinny być posadzone w odpowiedniej glebie, aby móc rosnąć bez częstej pielęgnacji. Sprawdźmy zatem, czy stanowisko, w jakim zamierzamy posadzić krzewy jest nasłonecznione czy cieniste oraz czy jest wilgotne lub suche. Wiele tego typu roślin jest wieloletnich oraz samosiewnych, dzięki czemu na wiosnę nie musimy myśleć o sadzonkach. 

    Krzewy miniaturowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze względu na możliwość ich uprawy nawet w niewielkich ogrodach, a także na tarasie czy balkonie. Mają bardzo ozdobny charakter, można je sadzić w pojemnikach oraz są łatwe w uprawie. Krzewy miniaturowe występują w wielu gatunkach i odmianach, dlatego każdy z pewnością znajdzie roślinę odpowiadającą wymaganiom. Krzewy miniaturowe przybierają wiele barw i odcieni, od mocno zielonych i żółtych po pomarańcze i czerwienie, aż po odcienie brązu. 

    Krzew na żywopłoty

    Krzewy liściaste występują w wielu gatunkach i rozmiarach, świetnie nadają się na stworzenie żywopłotu. Krzewy na żywopłot doskonale znoszą cięcia, dlatego można je formować na wiele sposobów i kształtów. Rosną na wysokość od 2 do nawet 4 metrów. Wiele z tego rodzaju krzewów będzie pełnić funkcję żywopłotu tylko podczas sezonu, jednak dostępne są również odmiany, które posiadają gęste liście nawet w okresie zimowym. 

    Krzewy na żywopłoty w większości są łatwe w uprawie oraz doskonale znoszą niskie temperatury. Niektóre z nich wymagają zabezpieczenia przed mrozem w formie osłony włókniną. Krzewy na żywopłot mają liście o różnych kształtach oraz wielkości, występują w wielu barwach. Podczas wyboru każdy znajdzie odpowiedni krzew pasujący do pozostałych roślin w ogrodzie. 

    Krzewy w donicach i krzewy ozdobne pachnące 

    Krzewy w donicach doskonale sprawdzą się na balkonie i tarasie, to świetne rozwiązanie dla osób mieszkających w bloku. Są łatwe w uprawie, nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Wiele gatunków krzewów w donicach wystarczy zasadzić raz, aby rosły przez kilka następnych lat. Krzewy w donicach liściaste świetnie wyglądają umieszczone samotnie na tarasie, ale także jako tło dla kolorowych kwiatów. Wiele z nich jest podatnych na cięcia, więc można uformować wiele kształtów, np. w formie kuli lub kwadratu. Ze względu na ogromne zróżnicowanie krzewów w donicach, każdy znajdzie odpowiednią roślinę pasującą wyglądem i rozmiarem. 

    Krzewy ozdobne pachnące 

    Wiele osób wybierając krzewy do ogrodu lub na balkon kieruje się nie tylko wyglądem rośliny, ale także zapachem. Krzewy pachnące w większości są łatwe w uprawie, nie wymagają szczególnego nawożenia ani pielęgnacji, są odporne na czynniki atmosferyczne, jednak warto  zabezpieczyć je przed ostrym mrozem. Krzewy ozdobne pachnące najlepiej jest sadzić blisko domu lub tarasu, aby w okresie zakwitania móc rozkoszować się pięknym kwiatowym zapachem. 

    Podczas wyboru krzewów ozdobnych pachnących warto zwrócić uwagę na wzrost, ponieważ wiele z nich potrafi osiągnąć nawet do 2 metrów wysokości. Dostępne jest również wiele krzewów w niewielkich rozmiarach, które świetnie sprawdzą się do ogrodów o małej wielkości lub na taras. 

    Ogród naturalistyczny i krzewy długo kwitnące

    Ogród naturalistyczny jest bardzo łatwy w uprawie, praktycznie nie wymaga żadnej pielęgnacji, najczęściej przypomina polanę pełną kolorowych kwiatów, a wszelkie dodatki rozmieszczone są tak, jakby zostały umieszczone przez naturę. 

    Projektując ogród naturalistyczny ważne jest, aby był on idealnie wpasowany w otaczającą nas przestrzeń. Najlepiej, gdy nie posiada ogrodzenia, ewentualnie takie, które będzie wyglądać bardzo naturalnie. Rośliny powinny być wybrane na podstawie tych występujących w okolicy, rozmieszczone po całym ogrodzie, bez gatunków egzotycznych. Wszelkiego rodzaju ścieżki w ogrodzie powinny wyglądać, jakby zostały naturalnie ukształtowane przez wiele lat, o nierównych bokach i krawędziach. 

    Ogród naturalistyczny to świetna opcja dla osób, które kochają naturę oraz cenią sobie prostotę i wygodę. 

    Dla osób ceniących sobie piękny ogród przez cały rok świetnym rozwiązaniem będą krzewy długo kwitnące. Wiele pięknie wyglądających krzewów o bujnych kwiatach kwitnie tylko przez krótki okres, przez resztę sezonu posiadają tylko liście. Jednak istnieje wiele gatunków krzewów liściastych, które potrafią pięknie zdobić nasz ogród praktycznie przez cały rok. 

    Krzewy długo kwitnące potrzebują poświęcenia nieco większej uwagi, odpowiedniego nawożenia oraz regularnego podlewania. Powinniśmy też wybrać stanowisko w ogrodzie, które będzie posiadało odpowiedni poziom nasłonecznienia oraz odpowiednią wilgotność gleby. Rośliny tego typu potrzebują odpowiedniego cięcia, wiele z nich osiąga wysokość nawet do 3 lub 4 metrów wysokości.  

    Krzewy na skalniak i rabaty

    Krzewy liściaste to najczęściej wybierane rośliny, które świetnie wyglądają zarówno w ogrodach o dużych rozmiarach, jak i na tarasie czy balkonie. W swojej ofercie posiadamy krzewy o niewielkich rozmiarach, które doskonale sprawdzą się na skalniak, występują w wielu barwach i kolorach oraz kształtach. Podczas wyboru krzewów na skalniak należy zwrócić szczególną uwagę na wymagania dotyczące gleby, nasłonecznienia. Wiele z nich jest mrozoodporne. Są łatwe w uprawie, po posadzeniu nie wymagają szczególnej pielęgnacji, co jest ich dużym plusem. Odpowiednio dobrane kępki pod względem koloru oraz kształtu liści potrafią stworzyć imponujące kompozycje.  

    Podczas urządzania ogrodu największe problemy sprawiają miejsca w narożnikach, przy nawierzchniach oraz te bardzo wąskie. Nawet ogród o niewielkich rozmiarach wymaga odpowiedniego zagospodarowania i posadzenia roślin, odpowiednio przystosowanych do tego typu miejsc. W tym przypadku świetnie sprawdzą się krzewy na rabaty, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji, są łatwe w uprawie, a do tego odporne na cięcia, co jest szczególnie ważne. Krzewy liściaste na rabaty występują w wielu barwnych kolorach, dlatego każdy z pewnością znajdzie odpowiedni rodzaj roślin pasujących do pozostałej części ogrodu. 

    Krzewy płożące i krzewy rozłożyste   

    Krzewy płożące swoje zastosowanie znajdą przede wszystkim w pobliżu chodników i ścieżek w ogrodzie, a także na skarpach i rabatach. Świetnie nadaje się do sadzenia w miejscach, w których inne bardziej wymagające rośliny nie mają możliwości rozrostu. W swoim wyglądzie przypominają krzewy, które pełzają po ziemi.Gałązki krzewów w zetknięci z ziemią rozrastają się zajmując coraz większą przestrzeń. Krzewy płożące nie wymagają pielęgnacji, są bardzo łatwe w uprawie. Większość gatunków krzewów płożących jest mrozoodporna, a swoje zastosowanie znalazły jako ochrona przed zachwaszczeniem terenu. Nie mają szczególnych wymagań co do gleby, jednak te bardziej utwardzone warto nieco rozluźnić za pomocą piasku. Krzewy płożące świetnie sprawdzą się przed wejściem do domu oraz w ogrodach skalnych.  

    Krzewy rozłożyste są jednymi z najbardziej efektywnych roślin w ogrodzie, jednak ogród musi spełniać kilka warunków, by krzewy tego rodzaju mogły swobodnie rozrastać. Podczas urządzania ogrodu i wyboru krzewów należy pamiętać, że krzewy rozłożyste potrafią rozrastać się na szerokość nawet kilku metrów, dlatego doskonale sprawdzą się w ogrodach o dużych rozmiarach. Dużym plusem tego gatunku roślin jest to, że świetnie wyglądają w ogrodzie przez cały rok, a do tego nie są bardzo wymagające. W zależności od gatunku i pory roku przybierają różne barwy oraz kolory. Natomiast w okresie zimowych świetnie wyglądają przykryte warstwą śniegu. Krzewy rozłożyste są łatwe w uprawie, jednak należy pamiętać o regularnym przycinaniu. Świetnie sprawdzą się również na powierzchniach niezagospodarowanych - jako osłona. 

     

  • Produkty polecane